Tech hvg.hu 2023. augusztus. 28. 08:03

8113-ban lehet csak kinyitni a világ legnagyobb időkapszuláját, mutatjuk, mi van benne

Thornwell Jacobs az ókori Egyiptom tanulmányozása közben találta ki, hogy létre kellene hozni egy időkapszulát, amolyan pillanatképként az emberiség aktuális helyzetéről. Később az időkapszula kifejezést is ő találta ki.

83 évvel ezelőtt, 1940-ben egy különleges eseményre került sor: helyére hegesztettek egy rozsdamentes acélból készült ajtót, ami mögött egy légmentesen lezárt kamra rejtőzik. Ezt a kamrát a civilizáció kriptájaként emlegetik, és valójában nem más, mint egy időkapszula.

Időkapszulából persze rengeteg készült már azóta, ennek különlegessége azonban, hogy meglehetősen hosszú ideig nem lehet majd kinyitni. Egész pontosan 8113. május 28-áig kell várni – írja az IFLScience.

Az ötlet Thornwell Jacobstól származik, aki a Egyiptom legendás múltjának tanulmányozása során döbbent rá arra, milyen kevés pontos információ maradt fenn az ókori civilizációkról. Felismerte, hogy az ókori egyiptomi élettel kapcsolatos összes tudásunk java csupán néhány forrásból származik, leginkább az ókori Asszíriából származó feliratos táblákból, valamint a piramisokból. Úgy látta, a mai kornak kötelessége lenyomatot hagyni az utókor számára, hogy az utódaink pontos képet kapjanak arról, milyen volt az élet a mi korunkban. Jacobs lényegében az első, modern kori időkapszulát hozta ezzel létre, magát a kifejezést pedig később szintén ő alkotta meg.

A kamrát az amerikai Georgia államban található Oglethorpe Egyetemen állította fel, és egy használaton kívüli úszómedencében temették el. A kapszulában az 1930-as évekből származó használati tárgyak, valamint az elmúlt hat évezredről szóló ismeretek voltak. Emellett az 1930-as években népszerű zenész, Artie Shaw felvételeit, az 1898-tól kezdve fotózott eseményekről szóló filmeket, valamint egy 100 könyvet tartalmazó mikrofilmet is elhelyeztek benne. A hétköznapi életet reprezentálva egy Donald kacsáról készült figura is helyet kapott ott, arany, ékszer vagy más egyéb érték viszont nem, nehogy valaki kedvet kapjon a trezor feltöréséhez.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az ott elhelyezett képek valószínűleg az ő látásmódját, prekoncepcióit is tükrözik, vagyis így nem feltétlenül adnak hiteles képet a korszak Amerikájáról.

A szakemberek arra is gondoltak, hogy a következő 6000 évben valószínűleg annyit fog változni a nyelv, hogy az utókor nem feltétlenül fogja érteni az ott leírt dolgokat. Éppen ezért egy olyan készüléket is elhelyeztek ott, ami megjeleníti a tárgyakat, valamint azok angol nevét, emellett pedig egy fonográf hangosan ki is mondja azt.

A nyitás dátumát azért 8113-ban határozta meg Jacobs, mert 1936-ban – amikor megfogant az ötlet – 6177 év telt el az egyiptomi naptár létrehozása óta. Éppen ezért azt akarta, hogy a lenyomat pontos képet kapjon a naptár létrehozása és a kapszula kinyitása között eltelt idő középpontjáról.

Kérdés persze, hogy 8113-ban lesz-e még civilizáció, amelynek bármely tagja ki tudja nyitni a kapszulát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.