Montana főügyésze szerint lehet, hogy sérülnek bizonyos szabadságjogok a TikTok betiltásával, de ez vállalható kompromisszum egy olyan káros dologért cserébe, amilyennek ő látja a szolgáltatást.
Májusban Montana lett az Egyesült Államok első állama, amelynek törvényhozása megszavazta a TikTok betiltását. A rendelkezés értelmében 2024 januárjától elérhetetlen lesz az alkalmazás a Google Play áruházában, valamint az App Store-ban is. Az állam főügyésze most azt akarja tudatosítani az amerikaiakban, mennyire veszélyes lehet a kínai ByteDance által birtokolt platform.
A Gizmodo szerint Austin Knudsen azon dolgozik, hogy az amerikai bíróságok a TikTokot ne egy platformnak tekintsék, ahol különböző virális videókat lehet megnézni. Szerinte inkább úgy kellene tekinteni rá, mint egy életveszélyes betegségre.
Knudsen a TikTokot egy rákot okozó rádióhullámhoz hasonlította, amit szerinte minden államnak kötelessége lenne betiltani, a szólásszabadsággal kapcsolatos aggályokat pedig félre kellene tenni. A konzervatív főügyész azt ugyan elismerte, hogy a lépés korlátozna bizonyos szabadságjogokat, de szerinte ezt az áldozatot szerint vállalni kell akkor, amikor egy ennyire veszélyes dologgal van dolgunk.
Mint mondta, Montana jó döntést hozott, hogy betiltotta a TikTokot, és mindaddig erre van szükség, amíg az a külföldi ellenség kezében van. Ez lenne ugye Kína.
Knudsen azután nyilatkozott, hogy több alkotó – és maga a TikTok – is perre ment az állammal a betiltás miatt. Előbbiek azért, mert így pénzkereseti lehetőségtől esnének el. A cél az, hogy a bíróság kimondja, nem tiltható be a TikTok – és mindezt még azelőtt tegye meg, hogy 2024 januárjában életbe lép a törvény. Ennek értelmében egyébként napi 10 ezer dolláros büntetést kapna az az alkalmazásbolt, amelyik kínálatában elérhető az alkalmazás.
„A kenyerünket veszitek el": perre mennek a TikTok betiltása miatt a tiktokerek Montanában
Montana államban megszületett a döntés: a jövő évtől elérhetetlenné tennék a Google és az Apple alkalmazásboltjaiban a TikTokot. Ezt azonban nem hagyhatták annyiban azok, akik a TikTokra szánt kis videók gyártásából élnek.
Knudsen szerint egyébként nem igaz, hogy sérülne a szólásszabadság, hiszen a tiltás csak a TikTokra vonatkozik, ettől függetlenül pedig más platformokon is közzé tudják tenni az alkotók a tartalmaikat. A tartalomgyártók szerint ez nem ilyen egyszerű, neki a TikTok segített abban, hogy könnyen megtalálja a célközönségét, míg más platformokon ez nem feltétlenül lenne így.
Knudsen szerint azok az aggodalmak, amelyek szerint a felhasználók adatai a Kínai Kommunista Párthoz kerülhetnek, nagyon is valósak. Szerinte a kémkedés tényét támasztotta alá az is, hogy az év elején kínai kémballon repült el Montana felett.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.