Tech hvg.hu 2023. augusztus. 15. 09:03

Titokzatos erőre bukkantak tudósok, ez lehet az ötödik alapvető erő

Az amerikai részecskegyorsító, a Fermilab tudósai a fénysebességhez közeli sebességre gyorsították a müonokat, majd igen különös dolgot figyeltek meg a viselkedésükben.

A Chicago mellett működő Fermilab részecskegyorsító tudósai olyan komoly felfedezés küszöbén állhatnak, amely megváltoztathatja a világegyetemről alkotott képünket. A kutatók több bizonyítékot is találtak arra vonatkozóan, hogy müonok – az atomnál is kisebb részecskék – nem úgy viselkednek, mint ahogy azt a fizika jelenleg ismert törvényei alapján elvárnánk.

Kutatásuk eredményeit a Physical Review Letters című tudományos lapnak nyújtották be publikálásra.

A müonok alapvető részecskék, hasonlóak az elektronhoz, ám nagyjából 200-szor nagyobb a tömegük. Ezekkel a részecskékkel a mágneses térben kezdtek el kísérletezni. Eredetileg azt várták volna tőlük, hogy kiszámítható módon inogjanak, miközben közel fénysebességgel haladtak a 15 méter átmérőjű gyűrűben – vagyis a részecskegyorsítóban. Ehelyett azt találták, hogy a müonok sokkal gyorsabban imbolyogtak, mint ami a jelenleg a világot leíró elméletek alapján lehetséges lenne.

Graziano Venanzoni, a Liverpooli Egyetem tudósa a BBC-nek úgy nyilatkozott, ezt az eltérést egy ötödik erő idézheti elő, amit még nem ismerünk. Mint mondja, mindez rendkívül komoly felfedezés, ami valami újat tárt fel az eddig ismert univerzumról.

A jelenleg ismert négy erő a gravitáció, az elektromágnesesség, valamint a gyenge és az erős kölcsönhatás.

Az eredmények egyelőre még nem vehetők készpénznek, 1:40 000-hez a tévedés esélye. Ahhoz, hogy tudományos felfedezésről beszélhessünk, annak bizonyítása szükséges, hogy a tévedés lehetősége 1:3 500 000 legyen.

Felejtse el a GPS-t, jobb a muPS: kozmikus sugárzásra cserélték a műholdakat, ott is ment a navigáció, ahol a GPS elbukott

A Tokiói Egyetem kutatói azzal a módszerrel navigáltak egy épület pincéjében, amely a piramisok rejtett kamráit is segít megtalálni.

A csapatot ugyanakkor teljesen lenyűgözte az, amit eddig találtak. A kutatók most abban bíznak, hogy a jövőben még több adatot tudnak gyűjteni, ezzel csökkentve a tévedés lehetőségét. Mitesh Patel, az Imperial College London munkatársa szerint a világegyetemet leíró standard modellt az elmúlt 50 évben számtalanszor tesztelték már, és eddig mindig kiállta az idő próbáját. A tudós ezért úgy véli, forradalmi lenne valami új dologra bukkanni.

A standard modell jelenleg nem tud magyarázatot adni az univerzumban megfigyelt számos jelenségre: például a galaxisok gyorsulásában vagy forgásában bekövetkező változásokra, amiket a sötét energia vagy sötét anyag idéz elő. Ezért ezek az erők és részecskék egyelőre nem képezik részét a standard modellnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.