Továbbra is problémák vannak a SanDisk egyes SSD-ivel, most a The Verge munkatársa veszített el 3 TB adatot – egy olyan háttértárral, mely már a gyártó által küldött cseredarab. A neten is sokan panaszkodnak hasonlóra.
Mint arról májusban beszámoltunk, számos felhasználó – és portál – írt arról, hogy egyes SanDisk külső SSD-k váratlanul törlik a rajtuk lévő adatokat.
A problémák az Extreme és Extreme Pro-szériás SSD háttértárakat érintették, és a semmiből jött törlés mellett egyes darabok olvashatatlanná – tehát használhatatlanná – is váltak. A gyártó – mely a Western Digital leányvállalata – akkor egy, a problémákat orvosló frissítést ígért a termékeihez, igaz, csak a 4 TB-os változathoz. Ez azért volt különös, mert a 2TB-os variánsra is számos panasz érkezett.
Most a The Verge ír arról, hogy elvesztettek 3 TB-nyi, a lapnak készülő videófelvételt, miután egy ilyen SanDisk SSD egyszerűen olvashatatlanná vált. A dolog pikantériája, hogy a szóban forgó, meghibásodott SSD már egy cseredarab, melyet egy másik, szintén minden adatot törlő példány helyett küldött a lap munkatársának a SanDisk. Ráadásul egy olyat, melyet elméletileg már nem érintett a probléma.
Rejtély, hogy miért, de egy Coldplay-dalszöveg van elrejtve egyes SSD tárhelyek vezérlőszoftverében
Nem csak nullákat és egyeseket, más típusú számot is tartalmaz néhány Kingston SSD firmware-e. Egészen pontosan a Coldplay 2002-es, The Scientist című számának dalszövege van igen mélyen elrejtve bennük.
A gyártó még május végén adta ki a firmware-frissítéseket a problémás szériákhoz, a cseredarab pedig júniusban érkezett meg a videós munkatárshoz, aki már kezdett újra megbízni a meghajtóban, amikor újból elveszett minden. Nincsenek ezzel egyedül, a Redditen is sokan veszítik el az adataikat újból.
Nem egyszerű ilyen helyzetben jó tanácsot adni azoknak, akik a nevezett SSD-ket használják. A kiadott firmware-frissítést mindenképpen érdemes telepíteni, még úgy is, hogy látszólag ezután sokaknál ismét jelentkezett a probléma. A gyártó egyelőre hallgat, és nem válaszol a The Verge kérdéseire, például arra, hogy miért van még forgalomban a termék, és mi okozhatja a problémákat, valamint, hogy az érintettek számára biztosítanak-e ingyenes adathelyreállítást – egy ilyen ugyanis akár (forintban) több milliós tétel is lehet.
Érdemes mindig biztonsági másolatot csinálni a fájlokról, felkészülve egy esetleges adatvesztésre – ez ugyanis márkától függetlenül is bármikor bekövetkezhet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.