A Kölni Egyetem tudósainak sikerült azonosítaniuk egy felfedezése óta mindenki más által értelmezhetetlen kusán írás karaktereinek jó részét, így már el tudják majd olvasni a majdnem 2000 éves írást.
Több mint 70 évvel ezelőtt egy olyan szokatlan, tálakra és edényekre faragott írásra bukkantak tudósok közép-ázsiai barlangokban. Olyannyira zavarba hozta őket, hogy nyelvészek egészen a közelmúltig nem tudtak előrébb jutni a megfejtésében.
A Transactions of the Philological Society című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint az írás a Kusán Birodalomból származik. A szöveg karaktereinek mintegy 60 százalékát sikerült is megfejteni, ez pedig már elég sok ahhoz, hogy olvasni tudjunk az írásban. A szakemberek azt remélik, mindez új betekintést enged a Kusán Birodalom történetébe.
A Kölni Egyetem kutatóinak sikerült a szöveget összekötnie a baktriai nyelvvel. Ez egy kihalt iráni nyelv, amelyet Közép-Ázsia Tokharisztánnak is nevezett Baktria régiójában beszéltek.
A mesterséges intelligencia feltalált egy új nyelvet, de olyat, hogy csak ő érti
Apoploe vesrreaitars - míg nekünk mindez csak halandzsának tűnhet, a számítógép pontosan tudja, miről van szó.
A tudósok úgy vélik, a korábban ismeretlen kusán írásmódot az i.e. 200 - i.sz. 700 között használták. A kutatók eredetileg több tucat rövid feliratot találtak, amelyekhez három hosszabb nyelvű írásra bukkantak a mai Tádzsikisztánban, Afganisztánban és Üzbegisztánban. Ezek egyike sem volt megfejthető, egészen addig, amíg 2022-ben nem találtak egy falba vésett kétnyelvű szöveget – írja a Popular Mechanics.
Az északnyugat-tádzsikisztáni Almosi-szurdok sziklafalában az ismeretlen kusán írás a már ismert baktria nyelv mellett jelent meg. Az elemzések során kiderült, hogy az uralkodói Vema Takhtu név több szövegben is megjelenik, de a Királyok királya címet is sikerült azonosítani. Ez jelentette a kulcsot a további visszafejtéshez, amely során az egyes karakterek fonetikai értékét igyekeztek meghatározni.
Szabadságra ment a tudós, megfejtett egy 2500 éves nyelvtani rejtélyt
Rishi Rajpopat, a Cambridge-i Egyetem doktorandusz hallgatója kilenc hónapon át eredménytelenül dolgozott egy szanszkrit nyelvtani szabály megértésén - sikertelenül. A szabadságáról visszatérve viszont egyből megértette a lényeget.
Kiderült, a korábban megtalált kusáni írással még soha nem találkoztak. A szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a kusán írás valószínűleg a belső-ázsiai nomád népek nyelve volt, akik eredetileg Kína északnyugati részén éltek. Valószínűnek tartják azt is, hogy a Kusán Birodalom egyik hivatalos nyelveként is szolgált a baktria, gandhári/közép-indoárja és szanszkrit mellett.
A szakemberek úgy vélik, hogy a mostani szöveg visszafejtésével nagyjából úgy érthetjük majd meg a Kusán Birodalom történetét, mint egykoron Egyiptomét, amikor sikerült megfejteni a hieroglifák rejtélyét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.