Egy kínai megoldás egyszerre szabadíthat meg minket a magas javítási költségektől és az e-hulladékoktól: egy, a gyártáshoz hasonló eljárással ugyanis könnyedén javíthatóak lehetnek a meghibásodott OLED-kijelzők.
Az okostelefonok legsérülékenyebb pontja kétségkívül a kijelző, melyek a törés mellett más hibákat is produkálhatnak sérülés, vagy a felhasználó hibájából bekövetkezett incidens miatt – például egy leejtés után lehet, hogy bár a megjelenítő nem törött, de zavaró csíkok jelennek meg rajta. A megoldás a legtöbb esetben a kijelző teljes cseréje – ez azonban a környezetnek sem jó a keletkező e-hulladék miatt, de anyagilag is súlyos teher lehet, főleg, ha a készülék már eleve nem ér többet, mint a javítás költsége.
Egy új eljárással azonban javíthatók lehetnek a hibás (de nem törött) OLED-kijelzők – vagyis, igazából nem teljesen új, ugyanis a gyártáshoz is alkalmazott megközelítéssel válhatnak orvosolhatóvá a meghibásodott panelek. Még csak ki sem kell kapcsolni őket a javítás idejére.
Az OLED kijelzőket – írja a Gizmodo – egy speciális eljárással, lézersugárral való kristályosítással (excimer laser annealing / ELA) készítik, melynek során – lézerrel – minden pixelt összekötnek a panelen. Ám ha ennek a komplex szerkezetnek a huzalozása bárhol megsérül vagy korrodálódik, a kijelző hibásan működhet, például csíkok jelenhetnek meg rajta.
Az új eljárás, melyhez egy dedikált gép is készült: a kezelő egy mikroszkóppal elemezheti az OLED-kijelző szerkezetét, és a gyártáskor is alkalmazott lézertechnológiával javíthatja a sérült részeket. Ezt akár úgy is el lehet végezni, hogy a kijelzőn még rajta van a védőréteg, és működik – így azonnal kapható visszajelzés arról, hogy a javítás sikeres volt-e.
A megközelítéssel a jövőben az okostelefon egyik legdrágább alkatrésze lehet javítható. OLED panelt használ sok Samsung és iPhone készülék, de más gyártók is alkalmazzák őket, így sok márka készülékei juthatnak majd hozzá egy költséghatékony javítási módhoz, ami egyúttal a környezetnek is jót tesz, a kijelzőt ugyanis nem kell kukázni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.