Tech hvg.hu 2023. július. 31. 17:03

Egy friss egérkísérlet igazolja: a fiatalok vére tényleg meghosszabbíthatja az idősebbek élettartamát

Emberi időre átszámolva évekkel hosszabb élettartamot figyeltek meg a kutatók azoknál az idős egereknél, amelyek erei hónapokon át össze voltak kötve fiatalabb társaikkal.

A tudományt régóta foglalkoztatja, miként lehetne megállítani, de legalább lassítani az öregedés folyamatát, így meghosszabbítani az életet – ennek egy igen érdekes megközelítése, hogy a fiatalok vérében lehet valami, ami segíthet az idősebbeket „megfiatalítani”.

Erre már vannak korábbi példák, Tony Wyss-Coray, egy svájci neurológus, a Stanford Egyetem kutatója társaival már évekkel ezelőtt utalt a TIMP2 nevű fehérjére, mely egy olyan dolog lehet, amely a fiatalok vérében még megvan, az idősebbek esetében azonban már kifogyóban van.

A kapcsolódó, még 2014-es kísérlet azonban kissé vérfagyasztó: fiatal és öreg egereket operáltak össze, oly módon, hogy a vérkeringésük közös legyen. Az eredmények azonban bíztatóak, az összevarrt példányok közül az idősek minden tekintetben megfiatalodtak, míg a fiatalok nem öregedtek meg.

Találtak hat olyan szert, melyek képesek visszafordítani az öregedést

Amerikai kutatók egy korábbi Nobel-díjas kutatási eredményt felhasználva kezdtek el különböző hatóanyagokkal kísérletezni, hogy megfiatalítsák a sejteket. A próbálkozásuk sikerrel járt.

Most egy friss vizsgálat szolgál konkrét számokkal arra vonatkozóan, hogy mindez milyen pozitív hatásokat hozhat: ebben az idős egerek életét 6–9 százalékkal hosszabbította meg a fiatalabb társuk vére – a módszer nem finomodott, ebben az esetben is egymásra volt kötve a két egyed érhálózata.

Ez a 6–9 százalék közötti érték egy átlagos ember esetében 6 évvel hosszabb életet jelenthet – bár a Nature Aging folyóiratban megjelent tanulmány csak arra utal, hogy a fiatal egerek vére olyan vegyületeket tartalmaz, amely hozzájárulhat a hosszabb élethez. Emberi öregedésgátlásról egyelőre tehát nincs szó.

A vérkeringés összekapcsolása – szakszóval parabiózis – nem új dolog, évszázados múltra tekint vissza, ezzel az eljárással foglalkoznak egy ideje a friss tanulmány mögött álló tudósok is, akik nagyjából három hónapig kapcsoltak össze két egeret. Ez azért különleges, mert a hasonló kísérleteknél ez nagyjából kétszer hosszabb időtartamot jelent.

Ezt követően az állatokat óvatosan szétválasztották, és megfigyelték, hogy mennyivel élnek tovább – de mint kiderült, nem csak hosszabb életnek örvendhettek, az öregedésük folyamata is változást mutatott.

Gondolta volna? A stressz növelheti a biológiai életkorunkat, de ez akár visszafordítható is lehet

A biológiai életkor megnőhet olyan stresszhatások közben, mint a terhesség, a Covid vagy a baleseti műtéti kezelések - derül ki abból a nemzetközi tanulmányból, amelynek egyik szerzője Kerepesi Csaba, a SZTAKI Informatikai Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa.

Mint az The New York Times az eredményeket összegezve írja, a tudósok a szétválasztást követően megvizsgálták az egerek májában és vérében lévő, úgynevezett molekuláris markereket, amelyek az állatok biológiai órájának tekinthetők.

Kiderült: ezek az órák a jelek szerint gyakorlatilag megálltak, két hónappal a szétválasztás után az idősebb állatok markerei az idős állatokat „fiatalabbnak” mutatták, mint a nem kezelt kortársaik esetében. Ami a fiatalabb állatokat illeti, ők gyorsan öregedésnek indultak, majd a különválás után ez a folyamat esetükben is visszafordult.

Michael Conboy, a Kaliforniai Egyetem kutatója azonban megjegyzi: ukrán tudósok 2022-es, hasonló kísérlete nem mutatott ki hosszabb életet az egerek esetében a parabiózis után.

Szimpla szoftverhiba lehet, hogy öregszik az ember

Az eddigi elképzelésektől eltérő modellt állítottak fel brit kutatók az öregedéssel kapcsolatban. A hagyományos nézet szerint az öregedést a szervezet „hardverének" véletlenszerű károsodásai okozzák. Ha viszont ez így van, akkor miért megy végbe egységesen a korosodás? - tették fel a kérdést a Birminghami Egyetem szakemberei.

A friss tanulmány szerzői most folytatják a kísérleteiket, hogy megértsék, mi lassíthatja az öreg egerek öregedését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.