Kanada partjainál, a Csendes-óceán mélyén van egy ősi vulkán, amelynek létezéséről már régóta tudnak a kutatók. Az azonban igen meglepte őket, hogy a vulkán még ma is aktív.
A vulkán már régen kialudt, fagyos vizek veszik körül – gondolták egy Kanada partjainál található vulkánról a vizsgálódó Fisheries and Oceans Canada szervezet kutatói. Legutóbbi expedíciójuk során azonban kiderült, hogy a tengerfenékből 1100 méterre kiemelkedő víz alatti hegy meleg vizet lövell ki magából, a felszínét pedig mélytengeri korallok borítják.
A forró, ásványi anyagokban gazdag víz folyamatosan táplálja a környezetet, ideális feltételeket biztosítva bizonyos mélytengeri élőlényeknek a túléléshez. A kutatókat még jobban meglepte az a tény, hogy a korallok között csendes-óceáni fehér rája (Bathyraja spinosissima) is él, sőt, a tojásait a hegy csúcsánál rakja le – írja a LiveScience.
Cherisse Du Preez, a csapat tengerbiológusa szerint ilyen állatot korábban a Galápagos-szigeteken sikerült megfigyelni, ahol egy-két tucat tojást rakott le egy példány. Ehhez képest a kanadai helyszínen több százezer, talán egymillió tojás is lehetett, amik ráadásul igen nagyok, nagyjából 50 centiméter átmérőjűek voltak.
Az expedíció tagjainak sikerült videót is készíteniük arról, ahogy a ráják tojást tojnak – a világon elsőként sikerült ezt megörökíteni.
A Csendes-óceánban élő fehér rája kevésbé ismert állat, általában 800 és 2900 méteres mélységben él. A kifejlett nőstények akár 2 méter hosszúra is megnőhetnek, és téglalap alakú tojásokat raknak.
A nőstények a vulkán melegét használhatják arra, hogy kiköltsék a tojásaikat.
A kutatók tovább vizsgálják majd a korallal borított mélytengeri hegyet, hogy alaposabban megismerjék annak ökoszisztémáját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.