Át kellett állnia a NASA-nak a tartalék rendszerekre, miután a Lyndon B. Johnson Űrközpontban váratlanul elment az áram.
Áramkimaradás történt kedden a NASA houstoni földi irányítóközpontjában, ami átmenetileg a Nemzetközi Űrállomással (ISS) való kommunikációt is megszakította – adta hírül az ABC News. A houstoni idő szerint délelőtt 9 óra környékén bekövetkező áramkimaradás több területre is hatással volt, megszakadt a parancsok és a telemetriai adatok áramlása, valamint a hangalapú kommunikáció is az ISS-szel – de gyorsan áttértek egy tartalék rendszerre.
Mint az ABC News írja, az áramszünet egybeesett a Lyndon B. Johnson Űrközpont épületének fejlesztésével – bár azt egyelőre nem közölték, hogy mi okozhatta. Joel Montalbano, a NASA ISS programvezetője újságírói kérdésre elmondta: első alkalommal volt szükség a tartalék biztonsági rendszerekre.
Kicsi, de nagyon ügyes: filléres mikroszámítógéppel követhető a Nemzetközi Űrállomás
A bankkártya méretű, egykártyás számítógépet, a Raspberry Pi-t oktatási célra fejlesztették a Cambridge-i Egyetemen. Sok év eltelt azóta, és mivel a miniatűr komputer könnyen módosítható a felhasználók igényei, ötletei szerint, már számos érdekes szerepben bemutatkozott. Egy figyelemre méltó projekt során például alkalmassá tették a Nemzetközi Űrállomás (ISS) valós idejű követésére.
A probléma az ISS-t és annak legénységét nem, csak a földi rendszereket érintette – az űrállomáson tartózkodó asztronautákat 20 percen belül értesíteni tudták a helyzetről, orosz kommunikációs csatornák segítségével, jegyzi meg a Gizmodo.
A NASA tisztviselői azt is hangsúlyozták, hogy a legénység egy pillanatra sem volt veszélyben az áramkimaradás ideje alatt, és ki fogják vizsgálni az esetet – levonva a tanulságokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.