Idén a legnagyobb klímatűz Pomázon történt, ahol negyven négyzetméteren okozott károkat egy kigyulladó légkondicionáló.
Idén már 22 klímaberendezés okozott lakástüzet. A legtöbb esetben alig egy négyzetméteren égett a légkondicionáló kültéri egysége, de a homlokzati szigetelés megolvadása miatt a járulékos károk is komolyak – közölte honlapján a Katasztrófavédelem. A légkondicionálókban keletkezett tüzek elektromos meghibásodásra, vagy mechanikai hibára vezethetők vissza – teszik hozzá.
Sok tűz oka az, hogy évtizedekkel ezelőtt épült társasházakban, panelházakban, családi házakban gyakoriak az alulméretezett, kevesebb eszközre szánt elektromos rendszerek, így a régen beépített vezetékek átmérője és a kötések nem mindenhol alkalmasak a megemelkedett energiafelhasználás kiszolgálására, a rendszer könnyen túlterhelődhet. „A vékony, alulméretezett vezetékekben megnő az átmeneti ellenállás, ami hőt termel, a vezetékek pedig annyira felforrósodnak, hogy meggyullad rajtuk a szigetelés, a tűz pedig átterjed a környező tárgyakra” – magyarázzák.
Másik ok lehet, hogy a korábbi hibás kötési gyakorlat szerint összesodort réz és alumínium vezetékek idővel szintén tüzet okozhatnak. „Az ilyen kötés idővel melegedni kezd, egészen addig, amíg meg nem gyullad a szigetelés, ami lakástűzhöz vezet” – írja a közlemény.
A Katasztrófavédelem azt tanácsolja, túl azon, hogy csak ellenőrzött forrásból szerzünk be klímaberendezést, azt csak megfelelően méretezett elektromos hálózatra csatlakoztassuk, mert a berendezés használata a nagy melegben fokozott áramfelvétellel jár. „A telepítésnél érdemes gondoskodni megfelelő áramköri védelemről is, hogy baj esetén magától lekapcsoljon, illetve könnyen áramtalanítani lehessen. Az éghető dolgokat távolítsuk el a kültéri egység közeléből. Társasházak falán egymáshoz közel több kültéri egység is helyet kaphat. Ezeket úgy érdemes elhelyezni, hogy ha az egyik kigyulladna, a tűz ne tudjon átterjedni a másikra” – teszik hozzá.
Ráadásul a kültéri egység gyakran a tűző napon van, és kánikulában szinte egész nap maximális teljesítményen üzemel. Ilyen körülmények között könnyen károsodhat, túlhevülhet, meggyulladhat. Viszont
ha kigyulladna a klíma, amíg feszültség alatt van, tilos vízzel oltani.
Mivel a legtöbb tűzoltó-készülék alkalmas elektromos tüzek oltására is, ha feszültség alatt van, egy porral oltó tűzoltó készülékkel érdemes megkezdeni az oltást. A tűzoltó készülékeken fel van tüntetve, hogy használható-e elektromos tüzekhez. Otthonra a legjobb megoldás egy hat kilogrammos ABC porral oltó tűzoltó készülék, ezzel szinte minden ház körüli tűz biztonsággal oltható – írják.