Tech hvg.hu 2023. július. 17. 15:03

Igazi agrár-scifi: mesterséges intelligenciával megtalálja, majd lézerrel kiirtja a gyomot ez a robot a termőföldeken

Óránként akár 100 ezer gyomot is el tud pusztítani az az új robot, ami lézerrel számol le a gyomokkal, miután a mesterséges intelligencia azonosította azt.

A környezetre káros gyomirtókat is nyugdíjba küldheti a mesterséges intelligencia, a Carbon Robotics ugyanis kifejlesztett egy lézeres, MI-alapú autonóm gyomirtórobotot – írja az Interesting Engineering. Nagy teljesítményű lézerekkel, hőenergiával ered a gyomok nyomába, és mindeközben a talajban nem okoz kárt – ezzel pedig a földművelők kevesebb gyomirtót kell használjanak, és munkaerőből is kevesebb szükséges a gyomok felszámolásához.

A Carbon Robotics robotja 12 kamerával figyeli az alatta elterülő talajt, és itt jön képbe a mesterséges intelligencia, ami segít azonosítani a terményre veszélyes gyomnövényeket.

Amint a robot észlel egy ilyet, elindítja a szén-dioxid-lézert, és elpusztítja a problémás gyomot. Hogy mennyire hatékonyan teszi ezt, azt jól szemlélteti, hogy egyetlen óra alatt akár 100 ezer gyommal is le tud számolni, egy nap alatt pedig 15–20 hektárnyi terményt tud gyommentesíteni – ez az emberi munkaerő napi körülbelül egy hektárjához mérten jelentős előrelépés.

Robothalálosztóval számolnának le az invazív kabócával egyetemisták, mélytanulást is bevet az önálló eszköz

Egészen különleges módon lépnének fel az invazív kártevőkkel szemben a Carnegie Mellon Egyetem hallgatói: egy olyan robottal, ami valósággal leszámol a rovar tojásaival.

Az áráról egyelőre nincs pontos információ, ugyanakkor a Carbon Robotics vezérigazgatója annyit elárult a The Seattle Timesnak, hogy „több százezer dollár” körül fog alakulni – ez soknak tűnhet, de a hatékonysága miatt néhány év alatt megtérülhet az emberi munkaerőhöz képest.

Ez a robot is rávilágít, hogy a mesterséges intelligencia mennyire sokrétűen felhasználható: jelen esetben arra, hogy emberi közreműködés nélkül, önállóan azonosítson gyomnövényeket, és csak azokat pusztítsa el – így a termésben nem keletkezik kár.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.