Már a hazai óriási hirdetési palátokon is megjelent elemként a ChatGPT, ami arra utal, hogy széles körben ismert fogalomról van szó. Azonban mint minden ilyenhez, az OpenAI chatbotjához is jó pár téves hiedelem kapcsolódik.
A mesterséges intelligencia fogalma lépten nyomon előkerül manapság, és vele együtt általában a legelső versenyzőt, a ChatGPT-t emlegetik. A ChatGPT nem valami csoda, tulajdonképpen egy chatbot, ami prediktív algoritmusokat használ a kimenet létrehozásához. Ez azt jelenti, hogy képes önéletrajzokat és motivációs leveleket írni, vicceket gyártani, témákat magyarázni, bonyolult matematikai problémákkal foglalkozni, zenét írni, számítógépes kódot generálni és ellenőrizni, valamint esszéket és cikkeket készíteni. A ChatGPT képességeit és tudását illetően azonban határozottan vannak korlátok, miközben számos mítosz is felmerült az eszköz népszerűsége miatt.
A ChatGPT-vel kapcsolatban valószínűleg az a legnagyobb mítosz, hogy a mesterséges intelligencia érző entitás, és hamarosan látni fogjuk a gyilkos robotok térnyerését. Nos, a ChatGPT nem érző, bár érthető, miért hiszik egyesek ennek. A ChatGPT nyelvi modellen alapul, és gépi tanulást alkalmaz, ami azt jelenti, hogy első pillantásra nagyon emberinek tűnő válaszokat tud létrehozni. Azonban nem képes önálló gondolkodásra, csak szintetizálja a már elérhető információkat. Ez persze nem jelenti azt, hogy statikus marad, mivel egyre több információ válik elérhetővé az interneten, azaz egyre több adathoz fér hozzá az MI. Ráadásul a ChatGPT gyakran önmagára utal első személyben, ami minden bizonnyal valódi intelligencia illúzióját kelti. Ezzel együtt a ChatGPT-ből hiányzik a tudatosság és hiányoznak az érzések.
Egy másik mítosz az, hogy a ChatGPT hibátlan válaszokat ad. Ugyan idővel, mint említettük, javulhatnak a képességei, bővülhet a tudása, viszont messze nem tévedhetetlen, mint ahogy a felhasznált adatok sem azok. Még maga a chatbot is tudatában van ennek, és az egyik beszélgetésben ezt írta: „Amikor felteszel nekem egy kérdést, elemzem a kérdésedben használt nyelvet, és összehasonlítom a képzési adataim nyelvi mintázataival és struktúráival, hogy választ adhassak. Azonban vedd figyelembe, hogy a válaszaim az adatok statisztikai mintái alapján jönnek létre, és nem mindig pontosak vagy naprakészek."
Néhányan attól tartanak, hogy a MI elveszi majd a munkájukat. Tény, hogy bizonyos munkakörökben már érezhető a mesterséges intelligencia hatása (például a ChatGPT és az automatizált ügyfélszolgálat), és vannak olyan unalmas és ismétlődő feladatokat igénylő munkák, mint például az adatbevitel, amelyeket a ChatGPT és a társai uralhatnak. Azonban a legtöbb szakma csak kiegészítő eszközként használja a ChatGPT-t, ami nem helyettesítheti az embereket – olvasható a SlashGear gyűjtésében.
Kicserélték a mesterséges intelligenciát a ChatGPT alatt, magáért beszél, mikre lett képes hirtelen
Nemcsak szövegből, képből is ért már a ChatGPT mögött dolgozó nyelvi modell, de a GPT-4 bevezetése után már szövegelés terén is jóval többet tud, mint eddig.
Amúgy megkérdezték a „legilletékesebbtől”, azaz a ChatGPT-től, hogy mit gondol erről. Érdekes választ adott. „Nem az a célom, hogy helyettesítsem az emberi munkákat, hanem inkább az emberi képességek bővítése és javítása azáltal, hogy a jobb döntések meghozatalához szükséges információkat biztosítom számukra. Míg a mesterséges intelligencia és az automatizálás megváltoztatja a munka jellegét, fontos megjegyezni, hogy ezek az emberek által használható eszközök, és nem helyettesítik az emberi készségeket és szakértelmet."
Vannak, akik attól félnek, hogy a ChatGPT helyettesítheti az emberi interakciókat. Azonban ez az elképzelés is túlzó és leegyszerűsített. Az emberek tele vannak érzelmekkel, gondolatokkal és különféle motivációkkal, amelyek tapasztalatból fakadnak, és bár a ChatGPT minden bizonnyal jól utánozza a nyelvet és az emberi interakciókat, ezt nem képes helyettesíteni. Nem fogunk tehát egyhamar megbarátkozni a ChatGPT-vel, hiszen nem tud valódi együttérzést és megértést biztosítani érző lényként.
Talán az egyik legérdekesebb mítosz a ChatGPT-vel kapcsolatban, hogy ez egyáltalán nem mesterségesintelligencia-program. Ez az elmélet azt állítja, hogy valójában csak olyan emberek, akik úgy tesznek, mintha csevegőbotok lennének, és ezért tűnnek olyan természetesnek az alkalmazás válaszai. Azonban csak egy kicsit kell jobban belegondolni ebbe, hogy lássuk, mekkora ostobaságról van szó. A ChatGPT naponta körülbelül 10 millió kérést kezel, s ha a ChatGPT valóban csak emberekből állna, akkor mindenféle információban járatos írók egész hadseregére lenne szükség ahhoz, hogy ezeket a kéréseket ugyanolyan gyorsan fel tudják dolgozni, mint a mesterséges intelligencia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.