Egykor virágzó, mára kihalt, gyakran a földdel egyenlővé tett városokat, városrészeket kelt új életre a mesterséges intelligencia, legalábbis virtuálisan. Így is lehet kalandozni a múltban.
Az új ingatlanfejlesztéseknek, autópálya-építéseknek már sok régi városrész esett áldozatul. Egy új projektnek köszönhetően tulajdonképpen csak egy VR-szemüveget kell felvennünk, s máris a régi pompájukban láthatjuk a ma már nem is létező házakat, utcákat. Mindez egy olyan innovatív módszernek köszönhető, amelyik gépi tanulást és térképeket használ a régi városrészek 3D-s digitális modelljeinek létrehozásához – magyarázza a ZME Science.
A projekt célja persze nem csupán az, hogy kalandozni lehessen a múltban, az ilyen digitális modellek fontos adalékul szolgálhatnak olyan kutatásokhoz, amelyek korábban nagy kihívásnak számítottak. A 3D-s modellek segítségével a szakemberek pontosabb és áttekinthetőbb elemzéseket tudnak végezni például azzal kapcsolatban, hogy milyenek a gazdasági hatásai egy esetleg történelmi városrész lerombolásának.
Az Ohiói Állami Egyetem szakemberei a Sanborn térképeket használták projektjükben. Ezeket eredetileg arra tervezték, hogy segítsék a tűzbiztosító társaságokat a kockázati kitettség felmérésében a 19. és 20. Században az Egyesült Államok több ezer városában. A kutatók olyan gépi tanulási eszközöket fejlesztettek ki, amelyek képesek információt kinyerni a Sanborn térképekről, például az egyes épületek konkrét részleteit, így a pontos elhelyezkedésüket, az emeletek számát, az építési anyagokat és a fő rendeltetésüket, azaz a lakó- vagy a kereskedelmi célt.
Az új módszert az Ohio állambeli Columbus keleti részén lévő két szomszédos területen tesztelték. Ezeken óriási volt a rombolás az 1960-as években egy autópálya építése miatt. A kutatók nemcsak vizualizálnák, hogy mi veszett el, hanem méréseket is végeznének a megsérült tőke- és vagyontermelő tevékenységekről, valamint a keletkezett környezeti problémákról.
Összesen 13 Sanborn térképre összpontosítottak, amelyeket 1961-ben készítettek, közvetlenül az autópálya építése előtt. Gépi tanulási technikákat alkalmaztak az adatok kinyerésére ezekről a térképekről, illetve a környékek digitális modelljeinek előállítására. Felfedezték, hogy csaknem 400 épületet, például házat és üzletet semmisítettek meg az autópálya építése előtt. A gépi tanulási modell nagyon pontosnak bizonyult a térképeken található információk újraalkotásában. A kutatók úgy gondolják, képesek lesznek 3D-s modelleket készíteni a Sandborn-térképek által lefedett 12 ezer városhoz és településhez. Módszerüket a Plos ONE folyóiratban részletezték.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.