Elődjeinél több kamerával és állítható blendével támad a Xiaomi eddigi legnagyobb tudású fotócentrikus mobilja, a megapixel-háborúra fittyet hányó 13 Ultra, mellyel azonban akad egy komoly probléma.
Tavaly nyáron tűnt fel a színen a Xiaomi első olyan okostelefonja, melynek kameráján már ott feszített a Leica logó. Ez volt az általunk is alaposan letesztelt 12S Ultra, mely az elődjétől, a 11 Ultrától eltérően csak Kínában volt kapható.
Idén év elején aztán megérkezett a kínai gyártó globális piacos aktuális csúcsmobilja, a 13 Pro, most pedig itt a kamerafronton még nagyobbat gurító 13 Ultra. Lássuk, hogy mire képes a gyakorlatban a hátán az eddigi három helyett immár négy kamerát felvonultató újdonság.
Vaskos
Szemből nézve nem sok különbség fedezhető fel a 13 Pro és a 13 Ultra között, de kézbe véve őket gyorsan kiderül, hogy a magasabbra pozicionált újdonság jelentősen vaskosabb. A telefon hátlapja a felső szekcióban már eleve vastagabb, mint alul, és ebből még jobban kiemelkedik a hatalmas kamerasziget.
A 13 Ultra a legvaskosabb pontján bizony több mint 15 milliméter vastag, így alaposan kidomborítja a zsebünket, de legalább nem billeg az asztalon, ugyanis a köralakú kameramodul középre került.
Az alumíniumkeretes készülék előlapja Gorilla Glass Victus védelmet élvez, a hátlapjára pedig kellemes tapintású, nehezen piszkolódó műbőr felület került. Akinek a fekete esetleg túl konzervatív szín, bátran lecsaphat az olívazöld verzióra, hozzánk is egy ilyen példány érkezett.
A 13 Prón újdonság volt, most pedig visszaköszön az IP68-as minősítés, ezenkívül pedig említést érdemel többek közt az alapáron járó műanyag védőtok, valamint a remek minőségű sztereó kihangosítás.
Az oldalain enyhén lekerekített 6,73 colos AMOLED kijelző mondhatni tökéletes, nem lehet belekötni sem a felbontásába, sem a kontrasztjába, sem a fényerejébe.
A mai elvárásoknak megfelelően 120 Hz-es panel képe szikrázó napsütésben kicsit jobban látható a 13 Pro képernyőjénél, de a gyakorlatban kisebbnek érződik a gyártó által kommunikált 1900-ról 2600 nitre történő előrelépés.
A lényeg
Az iparági átlagnál jelentősen nagyobb méretű, 1 colos képérzékelő már a 12S Ultrában és a 13 Próban is tetten érhető volt, és a Xiaomi jól tette, hogy nem növelte teljesen feleslegesen 50 megapixel fölé a felbontást. Alaphelyzetben 12,5 megapixeles pixelbinningelt felvételek készülnek, és ha ideálisak a fényviszonyok bátran el lehet játszani az 50 megapixeles natív üzemmóddal.
Újdonság az állítható rekeszérték. Kevés fény esetén, vagy ha szűk mélységélességet szeretnénk, akkor ott az eddigi f/1,9-es érték, ellenkező esetben pedig bármikor f/4-re válthatunk, és a kívánt hatás messze nem marad el. Kár, hogy csak ezt a két végértéket kapjuk, szemben például a Huawei P60 Próval, melynek blendéje f/1,4 és 4 között aprólékosan állítgatható.
A negyedik 50 megapixeles képszenzor az 5x-ös optikai zoomot biztosító periszkópkamerában rejtőzik, ami komoly hozzáadott érték a 13 Próhoz képest. A 10x-es hibrid zoom olyan kiválóra sikeredett, hogy megközelíti a Samsung Galaxy S23 Ultra 10x-es optikai zoomjának képminőségét, és digitális zoom fronton elmehetünk egészen akár a 120x-os nagyításig is.
A képminőség rossz fényviszonyok mellett is kiváló. Nem szabad megijedni attól, hogy a DxOMark aktuális toplistáján csak a tizennegyedik a 13 Ultra, melyet vélhetően kevésbé az említett stáb speciális tesztkörülményeire, hanem sokkal inkább a valós életre optimalizáltak a Leica mérnökei.
A fotók elkészítését gyorsítja a lehetőség, hogy exponálás előtt előre definiálható a hozzávetőleges tárgytávolság, a haladó fotósok pedig olyan kiegészítőt is vásárolhatnak, melynek révén 67 milliméteres szűrők applikálhatók a telefon hátára.
A rengeteg manuális beállítással kecsegtető Pro üzemmód az összes kamera esetében használható, csakúgy, mint a 8K videófelvevő. Kár, hogy utóbbi 30 helyett csak 24 fps-t tud, azt viszont picit jobban sajnáljuk, hogy az előlapi kamerát még mindig nagyon elhanyagolja a Xiaomi. A 32 megapixeles szelfikamera sem autofókuszt, sem 4K videózást nem vonultat fel.
Belsőségek
Ahogy a 13 Pro, úgy a 13 Ultra is egy szélsebes működésű abszolút high-end kategóriás okostelefon. Az Android 13 operációs rendszerre húzott MIUI 14-es felhasználói felület villámgyorsan teszi a dolgát, és a Snapdragon 8 Gen 2 chipset nemcsak a remek sebességre, hanem a hatékony működésre és a visszafogott melegedési hajlamra is garanciát jelent.
Hozzánk egy 12 GB RAM-mal és 512 GB tárhellyel rendelkező tesztkészülék érkezett, de egyes piacokon 16 GB RAM-os és 1 TB belsőmemóriás verzió is kapható. MicroSD memóriakártyás bővítési lehetőség nincs, ellenben az 5G, a Wi-Fi 6 és a Bluetooth 5.3 támogatás teljesen magától értetődik.
Komoly fegyvertény, hogy most először USB 3.2 Gen 1 támogatás is jár a pénzünkért, így a nagyobb adatmennyiségek számítógépre történő átmásolása végre nem vesz el hosszú órákat az életünkből. Ugyancsak remek dolog, hogy az Apple-től és a Samsungtól eltérően alapáron jár a töltőfej, mely ráadásul sokkal komolyabb teljesítményű, mint az említett riválisok 25-45 W-os feláras kiegészítői.
A 13 Pro mellé adott 120 W-os töltőhöz képest némi visszalépést jelent a 90 W-os egység (12S Ultra: 67 W), de mivel ezzel is kevesebb, mint 40 perc alatt letudható egy teljes töltés, nem igazán lehet okunk panaszra, és az 50 W-os vezeték nélküli töltés is fürgén teszi a dolgát.
Minimálisan nőtt az akkumulátor kapacitása, ami jelenleg kereken 5000 mAh-t jelent, és körülbelül ugyanúgy 1-1,5 napos üzemidőre lehet számítani, mint a 13 Pro esetében. Vészhelyzetben jól jön az új hibernációs üzemmód, mely
1 százalékos aksitöltöttségből is képes kifacsarni 60 perc készenlétet vagy 12 perc beszélgetési időt.
Konklúzió, árak
+: remek minőségérzet, gyönyörű kijelző, kiváló hátsó kameraszett, korrekt üzemidő és gyorstöltés. –: vaskos, nehéz, gyenge szelfikamera, nem bővíthető, korlátozott elérhetőség, magas ár. |
A Xiaomi ismét megmutatta, hogy nemcsak korrekt ár/érték arányú, hanem minden hájjal megkent valódi non-plus-ultra kategóriás mobilokat is tud gyártani. A 13 Ultra egy zseniális kamerás mobil, mely komoly lehetőségeket biztosít a haladó fotósok számára, és maximálisan érződik rajta, hogy a Leica nem éppen tegnap kezdte a szakmát.
A 13 Próhoz képest néhány fontosabb előrelépést és néhány kisebb visszalépést tapasztaltunk, ellenben piaci elérhetőség fronton kiütéssel győz az alacsonyabbra pozicionált Xiaomi. Mert bár örvendetes tény, hogy elődjétől eltérően a 13 Ultra Európában is kapható, Magyarországon sajnos nem forgalmazzák hivatalosan.
Vélhetően a magas ár miatt nem hozzák be hozzánk az új csúcsmodellt, melyért vélhetően 600 ezer forintot meghaladó összeget kellene fizetnünk, ha hivatalosan kapható lenne. Így be kell érnünk a 13 Próval, mely a közelmúltban 525 ezer forintos, szerénynek szintén nem mondható áron debütált hazánkban.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.