A BBC még 2022-ben forgatott egy dokumentumfilmet a Titan egyik útjáról, amikor szintén a Titanichoz merült le a szerkezet. Az út során viszont nem várt meghibásodás történt.
Június végén napokon át kutattak a szakemberek a Titan tengeralattjáró után, ami a Titanichoz vitt utasokat. A szerkezettel az indulás után másfél órával veszítette el a kísérőhajó a kapcsolatot, és csak több nap után derült ki, hogy a szerkezet már merülés közben megsemmisülhetett.
Bár a vizsgálatok valószínűleg még jó ideig eltartanak majd, azt a tragédia óta kiderült, több szakember szerint sem volt biztonságos a Titan, a katasztrófa bekövetkezte gyakorlatilag csak idő kérdése volt. A BBC korábban egy dokumentumfilmet forgatott a járműről, amelynek egy részlete a YouTube-ra is felkerült még márciusban.
Videón látni, hogyan roppanhatott össze a tenger mélyén a Titan
A Titant akkora nyomás érte a tenger mélyén, mintha minden egyes négyzetméterére 2000 autó nehezedett volna. Ezt már képtelen volt elbírni a váz. Hogy mi történhetett a víz alatt, arról tettek közzé egy érthető animációt - már több mint 3 milliószor nézték meg.
Ezt szúrta ki az NDTV. A dokumentumfilmet még 2022-ben forgatták, akkor, amikor öt utast vitt a szerkezet a Titanichoz. A részlet szomorú érdekessége, hogy egy igen nyugtalanító pillanatot lehet rajta látni: azt, hogy a Titan vezetője és a Titant működtető OceanGate Expeditions műveleti igazgatója, Scott Griffith merülés közben közli a csapattal, hogy gond van a Titannal.
Ahelyett, hogy az a tervek szerint haladt volna a célja felé, spirálisan kezdett el forogni, Griffith pedig elveszítette az irányítást.
A tragédiát akkor úgy sikerült megelőzni, hogy a kísérőhajó legénysége átprogramozta a Titan vezérlését, így az folytatni tudta az útját a Titanic felé.
Egyáltalán miért akar bárki lemerülni a Titanic roncsához? Összeesküvés-elméletek és más szerencsétlenségek
A mélytengeri merüléseknek nem kell veszélyesnek lenniük, és sokkal több expedícióra lenne szükség az ismeretlen óceánok felderítésére. A Titan múlt heti katasztrófája azonban visszavetheti a merülőhajók bevetését.
A lap szerint Griffith-nek a felszínen lévő kísérőhajóról Stockton Rush, az OceanGate vezére segített, a megoldás pedig az volt, hogy a hajót 90 fokkal meg kellett dönteni, így az ismét megfelelően működött.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.