A jelek szerint jól működik a Kína által fejlesztett új WS-15 hajtómű, ami a legfrissebb kínai fejlesztésként debütált J-20-as lopakodó vadászgép egyik legfontosabb alkatrésze.
Egy, a Twitteren terjedő felvétel szerint Kína sikeresen tesztelt egy J-20-as lopakodó vadászgépet, amit két, újonnan kifejlesztett WS-15 hajtómű tart mozgásban. A J-20-as Kína saját fejlesztésű gépe, korábban azt állították róla, hogy már az amerikai F-35-ösöknél is jobb – a szakértők szerint azonban ezt az állítást azért érdemes fenntartásokkal kezelni.
A közösségi oldalakra még június 28. óta kerülnek fel újabb és újabb felvételek a J-20-as tesztrepüléséről. A lenti, Twitteren látható videót június 30-án töltötték fel a platformra, ám azóta sem ezt, sem a korábban felkerülteket nem cenzúráztatta Kína. Ebből arra következtetnek a katonai szakértők, hogy a tesztrepülés valódi lehetett, a felvételek nyilvánosságra engedése pedig Peking részéről egy nem hivatalos megerősítést jelentenek – írja az Interesting Engineering.
Latest video of J-20 equipped with WS-15 engine maiden flight pic.twitter.com/pUlINGB7Gj
— 彩云香江 (@louischeung_hk) June 30, 2023
A videó alapján a J-20-as a Szecsuán tartományban található Csengtuban emelkedett a magasba, ami a J-20-as fő fejlesztési bázisaként is szolgál. Azt nem tudni, hogy a tesztrepülés mikor történt.
Zsu Csen-ming haditechnikai kutató szerint a videóban látott J-20 könnyen és gyorsan emelkedik, és manőverezhetőbbnek is tűnik a korábbi változatoknál. Mindez azt jelentheti, hogy az újfajta WS-15-tel szerelt vadászgép hasonló teljesítményre képes, mint az F119-essel felszerelt F-22-es és F-35-ös.
Kína felpörgette a „Hatalmas sárkány" gyártását, a legjobb vadászgépével beérné az USA-t
Kína szerint a saját gyártású J-20-as vadászgép már jobb, mint az amerikai F-35-ös, a szakértők szerint azonban ez nincs egészen így.
Szakértők szerint ugyanakkor még mindig van különbség a két technológia között, az amerikai hajtómű ugyanis tartósabb, így több órát lehet vele repülni.
Ugyanakkor ha valóban növelik a J-20-asok hatótávolságát, az azt jelenti, hogy egy esetleges Tajvan vagy Japán elleni támadást is gördülékenyebben lehetne levezényelni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.