Közismert tudományos tény, hogy a Föld dőlésszöge befolyásolja, milyen hosszúak a nappalok. Most azt is megnézhetjük, hogy mindez hogyan néz ki kivülről.
Simon Proud, a brit National Center for Earth Observation tudósa a Meteorológiai Műholdak Hasznosításának Európai Szervezetéhez (EUMETSAT) tartozó műholdak segítségével készített egy timelapse-videót, amely egy évet – a 2022-eset – ölel fel. Proud összesen 365 fotót szerkesztett össze egy videóvá, vagyis minden nap készült egy felvétel a Földről. Ezek mindegyikét reggel 6 órakor készítette a szerkezet.
Today is the June #Solstice, when the sun appears at its most Northerly in our skies.
— Simon Proud (@simon_sat) June 21, 2023
This video, using @eumetsat weather satellite data, shows how the sun appears to move during the year: It is made using 365 pictures, all taken at 6am on each day over the past year. pic.twitter.com/MTZvGpicCb
A felvételből jól látszik, hogy júniusban Európában reggel 6-kor már felkelt a Nap, decemberben azonban ebben az időben még sötétség borítja a kontinenst.
A Föld dőlése bolygónk különös jellemzője. A NASA számításai szerint a tengelye jelenleg 23,4 fokkal van megdőlve. A dőlésszög azonban változik, az elmúlt egymillió év során 22,1 és 24,5 fok között ingadozott a Föld keringési síkjához viszonyítva.
Nemrég kiderült az is, az emberi tevékenység már erre is hatással van: annyi vizet szivattyúztunk ki a bolygónk belsejéből, hogy 80 centimétert változott a dőlése.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.