Tech hvg.hu 2023. július. 04. 19:03

Óriási napkitörés érte el a Földet, sikerült videóra venni

A kommunikációban is zavart okozott az a hétvégi napkitörés, amely a legerősebb, X-osztályos besorolást kapta a csillagászoktól.

Hatalmas napkitörést észlelt július 2-án 21 óra 14 perckor a NASA Solar Dynamic Observatory (SDO) űrszondája. A jelenség elérte a Föld légkörét, és zavart okozott a kommunikációban az Egyesült Államok és a Csendes-óceán egyes részein – írja a Space.com.

A rendelkezésre álló adatok alapján a napkitörést az AR3354 kódjelű napfolt produkálta, ami hétszer nagyobb a Földnél. Az SDO műszerei az ultraibolya tartományban látták a villanást, ami a mérések alapján X-osztályos besorolást kapott. Az X-osztályba tartozó napkitörések a legerősebbek.

A jelentések szerint a Napból kiáramló részecskék ionizálták a Föld légkörét, ami 30 percen át tartó kimaradást okozott a rövidhullámú rádiós kommunikációban. A napkitörésről Keith Strong napfizikus osztott meg egy lenyűgöző videót a Twitteren.

A szakember azt írja, a kitörés X1.07-es kitörés volt, ami a Nap jelenlegi 11 éves ciklusában a 10–14. legnagyobb kitörés között volt. Ebben a ciklusban ez már a 25. kitörés volt. Összehasonlításként: az előző 11 éves periódusban csupán 14-et regisztráltak.

Strong azt is kiemelte, hogy 2023 júniusában havi átlagban az elmúlt 21 év legtöbb napfoltját lehetett megszámolni. Ez 163,4 darabot jelent. A mostani napciklus idején 200-as csúcsra számítanak a csillagászok.

Van egy óriási folt a Napon, teleszkóp sem kell, hogy megnézze

Az AR3310 kódjelű napfolt épp a Föld felé néz, ami optimális, hogy megfigyeljük. Ezt azonban nem szabad védőfelszerelés nélkül megtennünk.

A napfoltok olyan intenzív mágneses mezők, amelyek átmenetileg leállítják a konvekciós folyamatokat a Napon. (A konvekció a plazma részecskéinek hidrodinamikai áramlása során végbemenő energiatovábbítást jelenti.) A folyamat leállása miatt a nagy mágneses intenzitású terület nem fogadja be a kavargó töltött gázokat a Nap belsejéből, így az adott terület hőmérséklete csökkeni kezd. Emiatt a szondák és teleszkópok képein az adott terület sötétebbnek tűnik, innen az elnevezés: napfolt.

A napkitörés során a napfoltok körüli mágneses mezők előbb összefonódnak, majd megszakadnak, majd újra összefonódnak.

2023 januárjában volt már ennél erősebb napkitörés, az akkori X1.2-es besorolást kapott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.