Jó lóra tett, aki egykor Apple-részvényt vásárolt, a cég értéke folyamatosan növekszik, dagasztva a részvényesek bukszáját. Most mégis azzal vádolják a vállalat első emberét, hogy becsapta a befektetőket.
Még 2018-ra nyúlik vissza egy csoportos kereset tárgya, ami Tim Cook negyedéves (november 1-jei) pénzügyi beszámolójával kapcsolatos. Az Apple első embere akkor elismerte, hogy a vállalat értékesítési nyomással néz szembe bizonyos piacokon (pl. Brazília, India, Oroszország, Törökország), de Kínát nem sorolta ebbe a kategóriába.
Az Apple néhány nappal később viszont felszólította a beszállítóit, hogy korlátozzák a termelést Kínában, és 2019. január 2-án váratlanul 9 milliárd dollárral csökkentette negyedéves bevételi előrejelzését, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültséget okolva. A részvényei másnap 10 százalékot estek. Így persze érthető, hogy a részvényesek azzal érveltek, hogy Cook nyilatkozata a kereseti felhívás során félrevezette őket, és megakadályozta őket abban, hogy megalapozott döntéseket hozzanak, ami potenciális pénzügyi veszteségeket okozott.
2020-ban zöld utat kapott az a per, amely szerint Cook szándékosan csalta meg azokat a befektetőket, akik pénzt veszítettek a visszaesés során. Az Apple válaszul megkérdőjelezte a kereset érvényességét, de – derül ki a Reuters beszámolójából – egy amerikai bíró elutasította a cupertinóiak arra irányuló kérelmét, hogy elutasítsa a csoportos keresetet. Szerinte az Apple tudta, hogy Kína gazdasága lassul, és voltak a birtokában olyan adatok, amelyek arra utaltak, hogy a kereslet csökkenhet.
„Egy józanul gondolkozó esküdtszék megállapíthatja, hogy e kockázatok felfedésének elmulasztása kárt okozott a felperesnek" – írta indoklásában a bíró. A részvényesek ügyvédje örömét fejezte ki az ítélet kapcsán, és elmondta, hogy már alig várja, hogy az esküdtszék elé tárhassák a tényeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.