Tech hvg.hu 2023. június. 27. 13:03

Sütőolajjal tankolhatják meg a világ leggyorsabb utasszállító repülőgépét, 1600 km/h-val viheti az utasokat

A Boom Supersonic már 130 repülő legyártására kapott megrendelést, igaz, az Overture nevű gép fejlesztése még javában tart. Amikor elkészül, ez lesz a világ leggyorsabb utasszállítója.

Három évvel ezelőtt lehetett először hallani arról a repülőgépről, ami ha elkészül, 1600 km/h sebességgel viheti az utasokat. A Boom Supersonic által tervezett Overture a tervek szerint valamikor 2030-ban szállhat fel először kereskedelmi járatként. Egy új hajtóműnek köszönhetően ismét egy lépéssel közelebb került a szerkezet ahhoz, hogy valóság legyen belőle.

A cég az idei párizsi Nemzetközi Légi- és Űrszalonon árulta el, hogy a repülőgépet Symphony hajtja majd meg, amit – árulta el a cég szóvivője a Business Insidernek – a kezdetektől fenntartható üzemanyaggal tankolnának. Ez többek között például használt sütőolajat jelenthet, melynek használatával a vállalat szerint 80 százalékkal kisebb lesz az Overture ökológiai lábnyoma a hagyományos repülőgépekhez képest.

Az Overture-t úgy tervezték meg, hogy a világ 600 repülőterén tudjon fel- és leszállást végrehajtani.

A Boom Supersonic már 130 megrendelést kaptak a repülőgépre, melynek kereskedelmi forgalomba helyezését várhatóan 2029-ben hagyhatja jóvá az amerikai légügyi hatóság. Ehhez az kell, hogy addig minden teszten átmenjen a repülőgép, és ne legyen semmilyen csúszás a fejlesztésben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.