Tech hvg.hu 2023. június. 23. 19:03

Valóságos városokat építenek a víz alatt a polipok Ausztrália partjainál

A polipokkal kapcsolatos ismereteket is megváltoztathatják a Kelet-Ausztráliában felfedezett polipvárosok, ahol több állat él egy helyen, különféle építményekben.

A polipokról már több ízben kiderült, mennyire intelligens állatok: nemrég pedig az is kiderült egy kísérlet során, hogy az agyhullámaik az emberihez hasonlítanak.

A hideg ellen is egyedi módon védekező polipok azonban most a kutatókat ismét meg tudták lepni, ugyanis a megfigyelések szerint egész polipvárosokat építenek Kelet-Ausztrália partvidékénél.

Mindezek ráadásul a polipokról kialakult ismereteinket is megváltoztatják, ugyanis a kezdetekben azt hitték róla a szakemberek, hogy magányos lény – mindezt azonban egy város igencsak cáfolja, ez ugyanis egyféle csoportosulása a polipoknak.

De miből készül a polipváros? A Marine and Freshwater Behaviour and Physiology folyóiratban közölt tanulmány szerint a tengerfenéken lévő kövek kiemelkedéseit, és kagylóhalmokat használtak a kisváros megépítéséhez.

Megvizsgálták a polipok agyát, soha nem látott felfedezést tettek a kutatók

A Nápolyi Egyetem kutatói 12 órán át rögzítették a polipok agyi aktivitását, hogy megnézzék, hogyan működik az intelligensnek tartott állat agya.

A kutatók szerint több tényező is segítette a polipvárosok létrejöttét a két helyszínen, az egyik ilyen a tengerfenék kiemelkedése lehet, továbbá más, előnyös jellemzők.

Az egyik, még 2009-ben felfedezett, Ausztrália keleti partjainál fekvő helyszínen például 16 különböző egyedet tudtak kapcsolatba hozni a hellyel, amit a tudósok csak Octopolisnak neveztek el. Ettől mindössze pár száz méterre feküdt a másik helyszín, amit már Octlantisnak kereszteltek, és itt már 13 polipodút találtak, ahol éltek is polipok, míg tíz továbbinak nem volt lakója.

A felfedezés arra is rávilágít – összegez a BGR –, hogy mennyire keveset tudunk ezekről az állatokról. Néhány éve egy hatalmas polipóvodára is figyelmesek lettek a tudósok, ahol közel ezer nőstény vigyázott a tojásaira.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.