A várost egy nagyrészt feltáratlan dzsungelszakasz átkutatása során fedezték fel.
Egy eddig ismeretlen ősi maja várost fedeztek fel a dél-mexikói dzsungelben – írja a Reuters a Mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézetre hivatkozva (INAH).
A város az ország Yucatán-félszigetén található a Balamku ökológiai rezervátumban, és egy Luxemburgnál nagyobb, nagyrészt feltáratlan dzsungelszakasz átkutatása során fedezték fel. A kutatás március és június között zajlott, légi lézeres térképezés (LiDAR) technológiával.
Az antropológiai intézet Ocomtunnak nevezte el a várost – ami maja nyelven "kőoszlopot" jelent. A félsziget középső régiójának fontos központja lehetett i.sz. 250 és 1000 között. A kutatók többek közt találtak nagy piramisszerű épületeket, kőoszlopokat, három teret, impozáns épületeket és más, majdnem koncentrikus körökbe rendezett építményeket is.
Az Ocomtunnak van egy magterülete, amely magaslaton helyezkedik el, és amelyet kiterjedt vizes élőhelyek vesznek körül, ezen egy akár 15 méter magas piramisszerű építmény is elhelyezkedhet – mondta Ivan Sprajc vezető régész.
A városnak volt egy labdapályája is. Emellett a La Riguena folyóhoz közelebb eső területen központi oltárokat is találtak a régészek, amelyeket közösségi rituálékra tervezhettek, bár további kutatásokra van szükség az egykor ott élt kultúrák megértéséhez.
A régészek azt tartják valószínűnek, hogy az itteni civilizáció valószínűleg Kr. u. 800-1000 körül hanyatlott, ami valószínűleg az "ideológiai és népesedési változásokat" tükrözi, amelyek a 10. századra a maja társadalmak összeomlásához vezettek ebben a régióban.