A Titanic roncsaihoz indult, majd eltűnt búvárhajó nyílásait kívülről szegecselték le.
Nincs lehetőség arra, hogy az utasok saját maguk szabaduljanak ki a Titanic roncsa felé vasárnap elindult, majd kisvártatva eltűnt búvárhajóból, írja a BBC.
A lapnak egy olyan férfi mondta ezt, aki tavaly maga is részt vett egy ilyen turistaexpedíción. A CBS újságírója, David Pogue volt az, aki szerint az utasoknak azért nem lehetséges elhagyniuk a tengeralattjárót, mert az nem hagyományos tengeralattjáró, hanem mélytengeri kutatásokkor is használt búvárhajó, annak nyílásai kívülről vannak leszegecselve.
A Titan búvárhajó kutatásában repülőgépek és szonárbóják mellett részt vesz a Polar Prince nevű hajó is, mely a búvárhajókat viszi a roncs lelőhelyéhez az ilyen turistaexpedícióknál. A vasárnap indult útnak is a Polar Prince volt a kiszolgáló hajója.
Pogue azt mondta, ezek a transzporterhajók maradnak kapcsolatban az alámerült búvárhajókkal, mégpedig úgy, hogy pontosan fölöttük maradnak, és így rövid szöveges üzeneteket tudnak váltani. Ez a kapcsolat szakadt meg röviddel a vasárnapi indulás után. Pogue szerint GPS-es és rádiós kommunikáció nem lehetséges, mert nem működik víz alatt.
Hetven órára elegendő oxigén lehet még az eltűnt Titanic-tengeralattjárón
Folytatódik a kétségbeesett keresés a Titan után.
Közben David Concannon, a turistaexpedíciót szervező OceanGate vállalat tanácsadója levélben közölte az AP hírügynökséggel, hogy amint lehet, távirányítású tengeralattjáró eszközt küldenek az eltűnt Titan után, melyeket kétirányú adatáramlást lehetővé tevő kábel köt össze az irányítóval. Ezek az eszközök akár hatezer méter mélyre is le tudnak menni – a Titanic roncsa mintegy 3800 méterrel fekszik a felszín alatt.
Szakértők szerint, ha a Titan leért a Titanichoz, és menteni kellene, az sem lenne egyszerű, mert a hajó roncsai szét vannak szóródva a területen, és nehezítenék a megközelítést.
A lehetetlent kell most teljesíteni, hogy ki tudják menteni a Titanic roncsaihoz indult turistákat a Titan tengeralattjáróból
Valószínűleg 3800 méteres mélységből kellene kimenteni azt az öt embert, akik a Titanic roncsaihoz indultak és a Titan nevű tengeralattjáró fedélzetén rekedtek a vízfelszín alatt. Az eddigi legmélyebb mentést 480 méteren sikerült elvégezni, 50 évvel ezelőtt. Emberi számítások szerint legfeljebb péntekig van ideje a mentőcsapatnak véghezvinni a lehetetlent.
A fejleményekért kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.