Tech hvg.hu 2023. június. 14. 14:03

A legkomolyabb helyről figyelmeztették a Microsoftot: ne építse be túl gyorsan a ChatGPT-t a Bingbe

Bár az OpenAI és a Microsoft is jól járt azzal, hogy utóbbi cég dollármilliárdokat fektetett előbbi vállalatba, a megállapodás részletei miatt könnyen megjelenhetnek a törésvonalak – írja a The Wall Street Journal.

A ChatGPT megjelenése után, annak képességeit látva a Microsoft azonnal rástartolt a chatbotot kifejlesztő cégre, az OpenAI-ra. A redmondi vállalat dollármilliárdokat fektetett a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégbe, majd nem sokkal később már a Bing keresőjébe is beépítette annak tudását. A jelek szerint azonban ennek a tempónak az OpenAI vezetője nem annyira örült.

A The Wall Street Journal jelentése szerint a cég az év elején arra figyelmeztette a Microsoftot, hogy ne siesse el a ChatGPT beépítését a Bing keresőbe. A redmondi cég ezt a látottak alapján kevésbé fogadta meg, pedig az OpenAI igaza bebizonyosodott: a mesterséges intelligencia időnként furcsán kezdett el viselkedni, hazudott és sértegette a felhasználókat. Egy esetben például a The New York Times egyik újságíróját arról kezdte el győzködni, hogy váljon el és szökjön meg a Binggel.

Alapvetően fog megváltozni, ahogy internetezünk - nagy élmény lesz, nagy kérdésekkel

Nem azért pánikolnak a Google-nál a ChatGPT miatt, mintha ők nem tudnának hasonlót fejleszteni. Hanem mert egyelőre nem látszik, hogyan lehet majd pénzt facsarni a keresésekből az új világban. Minél közelebb próbálunk jutni a válaszhoz, annál több kérdés merül fel.

A mostani beszámoló arról is ír, hogy ahelyett, hogy megvásárolta volna az OpenAI-t, a Microsoft először csak egy 49 százalékos részesedést vásárolt a cégben, hogy elkerülje a trösztellenes vizsgálatot. Ennek hozományaként kapott a Microsoft korai hozzáférést a ChatGPT-hez és a DALL-E 2-höz, hogy fellendítse Bing keresőjét.

Ezenkívül a mesterséges intelligenciát beépítette az Office-ba és más szoftvereibe is, miközben a Google a saját fejlesztésével igyekszik felzárkózni. Az OpenAI mindezért cserébe pénzhez jutott, és hozzáférést kapott a Microsoft erőforrásaihoz.

A megállapodásnak vannak érdekes pontjai. Bár a Microsoft jelentős befolyást szerzett az OpenAI-ban, a cég nem tiltotta meg, hogy más keresőmotorok és böngészők kiadóival is együttműködjön a vállalat. Vagyis technikailag lehetséges például az is, hogy a Google keresőjébe is beépítsék a ChatGPT-t, amivel elveszne a Binggel megszerzett előny.

Sokat elárult a ChatGPT-t fejlesztő cég első embere arról, mi jön most

Néhány hónapja már azt nyilatkozta Sam Altman, hogy egyelőre nem kezdték el a GPT-5 tanítását - most újból megszólalt a vezérigazgató az ügyben, aki több részletet is elárult a terveikről.

A Microsoft alkalmazottai állítólag nehezményezik, hogy a cég már kevesebbet költ a mesterséges intelligencia fejlesztésére, viszont az OpenAI erőforrásaihoz nem teljesen férnek hozzá.

A lap iparági szakértőkre hivatkozva azt írja, bár a ChatGPT egyértelműen jót tett a Bingnek – főleg úgy, hogy a Google korábban megdönthetetlennek vélt dominanciája legalábbis megkérdőjeleződött –, a két cég közti kapcsolat a fentiek miatt idővel problémás lehet, így kérdés, hogy meddig tudnak még egymásnak jó partnerei maradni anélkül, hogy ne sérülne egyik vagy másik fél érdeke.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.