Az egyre több felhasználó miatt a visszaélések is gyakoribbak.
Bár nem alapbeállítás, érdemes a TikTokon is bekapcsolni a kétfaktoros azonosítást, különösen akkor, ha kiskorú felhasználóról van szó, ezzel ugyanis adataink akkor is biztonságban maradnak, ha egy online csalás áldozatává válva bejelentkezési adatainkat átadjuk másnak – tanácsolja közleményében az Eset vírusírtó gyártója, a Sincontact. Mint írják, más alkalmazásokhoz hasonlóan a népszerű videómegosztó sem kér bizalmas információkat – számlaadatokat vagy jelszavakat –, így, ha ilyen felkérést kapunk, biztosak lehetünk benne, hogy átverési kísérlettel állunk szemben.
Ha arra gyanakszunk, hogy spam vagy adathalász videót látunk a TikTokon, érdemes azonnal jelenteni azokat a platformon, a felkínált linkekre pedig semmiképp sem szabad rákattintani. A gyerekek védelmében ajánlott tematikus és időbeli korlátokat szabni az általuk használt eszközön, valamint szülői felügyeletet lehetővé tevő alkalmazásokat is érdemes letölteni.
Honnan lehet felismerni a csalási kísérleteket?
Gyanúra adnak okot az olyan ajánlatok, amelyek „túl szépek ahhoz, hogy igazak legyenek” – mégpedig azért, mert nem azok. A gyors meggazdagodást ígérő átverések és kripto csalások egyre elterjedtebbek az interneten, így a TikTokon is találkozhatunk velük. Átverésekre, például kriptopénz-befektetési csalások népszerűsítésére időnként olyan profilokat hoznak létre a csalók, amelyek egy-egy híresség oldalát másolják le és bár ezeket aránylag rövid időn belül elegen jelentik ahhoz, hogy blokkolják a fiókot, óvatosnak kell lenni velük.
Fokozottan kell figyelni az adathalász kísérletekre, amelyekben egy valódinak tűnő linken kell megadnunk bejelentkezési adatainkat – ezzel szemben véd a fent említett kétfaktoros azonosítás, hiszen ezzel fiókunkhoz akkor sem férnek hozzá a csalók, ha jelszavunkat véletlenül megadjuk. Hasonló üzenetek gyakran érkezhetnek bot-fiókoktól, melyek sokszor olyan jól vannak programozva, hogy azt hihetjük, valódi személlyel chatelünk, ezért a gyerekeket különösen fontos felkészíteni arra, hogyan lehet felismerni ezeket.
Szintén megjelentek az olyan linkek, amelyekkel máshol csak fizetősen elérhető alkalmazások ingyenes letöltésével hitegetnek, telepítésükkel azonban kártékony szoftvereket, reklámprogramokat töltünk le eszközünkre és adatainkat is veszélybe sodorjuk.