Időnként meghökkentő ötletekkel rukkolnak ki a kijelzők gyártói. Például a TCL a nemrég megrendezett Los Angeles-i Display Week kiállításon mutatott be egy dohányzóasztallá alakítható OLED megjelenítőt.
A TCL egy 65”-es (azaz 165 centiméter átlójú) 8K felbontású OLED tévé prototípusát mutatta be a Los Angelesben május végén rendezett Display Week kiállításon. Már a kijelző mérete is elnyűgöző, hát még az a különlegessége, hogy akár dohányzóasztallá is átalakítható, ahol az üvegborítás alatt még látható marad a kijelző fele (ami egyáltalán nem kicsi).
Jogosnak tűnik a kérdés, hogy mi értelme van mindennek (leszámítva a technikai bravúrt). Egy dohányzóasztal alatt lévő tévénél a betekintési szögek korántsem ideálisak, és nem valószínű, hogy bárki is a falhoz támasztva tartana egy ilyen asztalt. Arra viszont jó volt ez a prototípus, hogy a TCL standjához vonzza az embereket, és felhívja a figyelmet arra, hogy valójában mi teszi ezt a televíziót lenyűgöző műszaki alkotássá.
Ennek a kijelzőnek ugyanis az a legérdekesebb tulajdonsága, hogy a gyártásához speciális tintasugaras nyomtatási technológiát használtak. A TCL már korábban bejelentette, hogy 2023-ban elkezdi az OLED képernyők gyártását egy olyan eljárással, amelyben a tintasugaras nyomtatási technológiát kihasználva a szerves anyagokat árnyékmaszkok és hulladék nélkül és kevesebb szórt részecskével vinnék fel (ez utóbbiak gyakran vezetnek a panelek meghibásodásához). Ez egy precízebb és költséghatékonyabb módja az OLED-panelek gyártásának, ami végül csökkentheti az OLED-tévék árát.
Egyébként nem a TCL az első olyan cég, amely ilyen módon készít OLED tévéket. A japán JOLED 2021 óta gyárt ilyen OLED-eket, viszont ezek mérete csak 32” volt, és csak 4K felbontásúak voltak. Ezért is nagy szó, hogy a TCL most megmutatta, hogy akár 65”-es és 8K felbontású OLED televíziót is lehet így készíteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.