A Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuk, a Sagittarius A* 6 millió évvel ezelőtt egy hatalmas energiakitörést produkálhatott, melynek szálai a mai napig fennmaradtak. Ezeket fedezték fel most.
A csillagászok több száz furcsa, húrszerű struktúrát fedeztek fel a Tejútrendszer közepén, amelyek valószínűleg egy fekete lyuk ősi kitörésének maradványai lehetnek. A The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent eredmények szerint a húrok mindegyike 5–10 fényév hosszúságú, és csak rádióhullámokként detektálhatók. Ez utóbbi tulajdonság arra enged következtetni, hogy a struktúrákat szabad szemmel láthatatlan, nagy energiájú részecskék kitörései hozták létre – magyarázza a LiveScience.
Érdekesség, hogy a szálak mindegyike a galaxisunk középpontjában lévő szupermasszív fekete lyuk felé mutat. Ezek alapján a csillagászok úgy vélik, egy ősi, nagy energiájú kitörés nyomai lehetnek, ami átszakította a környező gázfelhőket.
Farhad Yusef-Zadeh, az amerikai Northwestern Egyetem tudósa, a tanulmány vezető szerzője szerint meglepetés volt olyan új struktúrákra bukkanni, amelyek mindegyike a fekete lyuk irányába mutat.
A Tejútrendszer központi szupermasszív fekete lyuka, a Sagittarius A* tömege meghaladja a 4 millió Napnyit, erős gravitációs vonzása pedig összetartja a galaxist.
A kutatók egy hatalmas, 25 ezer fényév nagyságú energiabuborékot találtak a fekete lyuk körül, valamint nagyjából ezer olyan energiaszálat, amelyek a Sagittarius A* felé mutatnak. Érdekesség, hogy ezek a húrok a jelek szerint csak a fekete lyuk egyik oldalán találhatók meg, és a számítások szerint 6 millió évvel ezelőtt keletkezhettek.
A kutatók szerint további megfigyelésekre van szükség, hogy kiderüljön, milyen kozmikus események történtek az elmúlt évmilliókban a Tejútrendszer szupermasszív fekete lyukával.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.