Tech hvg.hu 2023. június. 09. 07:02

Hamarosan jöhetnek a ruhák, amik ha elszakadnak, megjavítják magukat – gombából készítik őket

Nem csak biológiailag lebomló – tehát környezetbarát – lehet a Newcastle és a Northumbria Egyetem kutatói által kifejlesztett, gombaalapú ruhaanyag, de önmagát is képes lehet javítani.

A divatipar igen környezetszennyező, és már az is végzetes lehet egy-egy ruhadarabra nézve, ha az elszakad – de mi lenne, ha utóbbi esetben a ruha meg tudná javítani önmagát? Valami ilyesmit eredményezhet a Newcastle Egyetem és a Northumbria Egyetem kutatóinak új felfedezése: arra jöttek rá ugyanis, hogy a sok gomba által termelt, gyökérszerű szálak felhasználhatók biológiailag lebomló, viselhető anyagokként, amelyek ráadásul önmagukat is képesek megjavítani.

A kutatók vizsgálatainak középpontjában a pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum) nevű gombafaj állt. Ebből állítottak elő olyan bőranyagot elágazó gombafonalakból, amelyek együttesen egy micélium nevű struktúrává alakulnak.

Ez utóbbi anyag nem teljesen ismeretlen, több területen is használják őket – de az előállítás folyamata elpusztíthatja a gombaspórákat, amelyek az anyag regenerálódást segítik.

Ausztrál tudósok szerint 140 nap alatt lehet képes a műanyag lebontására két gombatörzs

A műanyagszennyezés harmadát adó polipropilént - ami alapesetben több száz év alatt bomlik le - mindössze 140 nap alatt bontja le két gomba, az Aspergillus terreus és az Engyodontium album, állapították meg ausztrál tudósok.

Hogy ezt kiküszöböljék, a kutatók micéliumot, spórákat, szénhidrátokat, fehérjéket és más tápanyagokat elegyítettek egy folyadékban, így elősegítve egy eltávolítható, valamint kiszárítható bőr növekedését.

Ennek eredményével egyelőre annyi csak a gond, hogy túl vékony és gyenge ahhoz, hogy ruha készülhessen belőle – van tehát tere a fejlődésnek, ám a kutatók biztosak abban, hogy a jövőben jobbá tudják tenni a fejlesztésekkel, például több réteg egyesítésével.

További érdekesség, hogy a gyártás során nem pusztultak el a spórák, amelyeket újjá lehet éleszteni, hogy az anyagon lévő szakadásokra új gombafonalakat növesszenek, így bejavítva a sérüléseket – írja az Interesting Engineering.

Váratlan helyről érkezik a megoldás: gomba válthatja ki a műanyagot

A Fomes fomentarius gombafajból többféle anyagot is létre lehet hozni, melyek amellett, hogy remekül kiváltják a műanyagot, még a hulladékkérdést is megoldhatják, ugyanis biológiailag lebomlanak.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a gombaalapú, önjavító ruhadarabok holnap már az üzletekbe kerülnek: az is probléma egyelőre, hogy a gyógyulás folyamata több napos, és az is látszódik, hogy hol voltak sérülések. A kutatók azonban bíznak abban, hogy ezeket idővel majd sikerül kiküszöbölni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.