Egy amerikai kutatás eredménye szerint egy új terápiával jelentősen csökkenthető, vagy akár le is állítható a myeloma multiplex nevű betegség fejlődése azoknál is, akiknek más kezelés nem vált be.
Forradalmian új eljárás adhat reményt a leukémiában – vagyis vérrákban – szenvedők betegeknek. Az amerikai Wisconsini Orvosi Egyetem kutatói a betegek sejtjében olyan genetikai módosítást végeztek, amelynek hatására 74 százalékkal sikerült csökkenteni a kór előrehaladását. A The Guardian szerint a kezelés hatására a myeloma multiplex nevű betegség fejlődése jelentős mértékben csökkent, de olyat is tapasztaltak, hogy teljesen le is állt. A kutatás eredményeit az amerikai onkológiai társaság (Asco) konferenciáján mutatták be.
A myeloma multiplex a vérben található plazmafehérje betegsége: olyannyira felszaporodik a csontvelőben, hogy gátolja a normál vérképződést. Az Asco adatai szerint 2020-ban világszerte mintegy 176 404 embernél diagnosztizálták a rendellenességet. A mostani kezelést azokon a betegeken próbálták ki, akik szervezete nem reagált más terápiára.
Szokatlan módon, de a jelek szerint hatékonyan lehet kezelni a rákot egy baktérium genetikai módosításával
Ígéretes eljárást dolgoztak ki a Sencseni Egyetem kutatói, akik az E. coli-baktériumot fordítják a daganatok ellen. Egérkísérletekben már rendkívül jó eredményeket mutatott a módszer.
Az új kezelés lényege a következő: a beteg saját T-sejtjeit genetikailag úgy módosítják, hogy a rákos sejtek specifikus fehérjéit támadják meg. Miután a beteg szervezetébe visszajuttatták a T-sejteket, azok felkutatják és megtámadják a rákos sejteket.
A beszámoló szerint a mostani kutatás volt az eddigi első és egyetlen ilyen klinikai vizsgálat a világon. A kutatásban 419 ember vett részt, olyanok, akik már kaptak másfajta kezelést, de az nem bizonyult hatékonynak.
Az átlagosan 16 hónapon át tartó utánkövetés során a kutatók azt tapasztalták, hogy a terápia 74 százalékkal csökkentette a rák terjedésének vagy növekedésének kockázatát az általánosan használt kezelésekhez képest. A kutatók úgy vélik, ezzel komoly esélyt kaphatnának a betegségben szenvedők.
A fejleményekért kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.