Bár nem túl gyakori, hogy otthon fogunk bele egy okostelefon javításába, azért ezt a lehetőséget sem szabad kizárni. Az egyik cég azt elemezte, mennyire könnyen javíthatók ilyen esetben az ismert gyártók készülékei.
Több mint kétszáz okostelefonhoz több száz javítási útmutatót elemzett nemrégiben az ElectronicsHub a népszerű iFixit javítási webhelyen. Kiszámolták a „könnyű” besorolású telefonok javítási útmutatóinak százalékos arányát, és a legkönnyebben javítható telefonokat az egyszerű javítások legmagasabb aránya szerint rangsorolták. A „közepes”, „nehéz” vagy „nagyon nehéz” besorolású útmutatókat kombinálták a legnehezebben javítható telefonok rangsorolásához. Ahol a javítási útmutatók a javításig becsült időt is megadták, ott ezekből az időkből számították ki, hogy átlagosan mennyi ideig tart egy javítás az egyes okostelefonoknál.
Összességében az egyik legnehezebben és legidőigényesebben javítható telefonnak a Google Pixel 7 bizonyult, 60,3 perces átlagos javítási idővel – ez bizony nem túl biztató egy olyan telefon esetében, amely már számos kritikát kapott törhetősége miatt. A második legnehezebben javítható telefon a Samsung Galaxy Note10, az átlagos javítás 58,4 percet vesz igénybe. Szerencsére nem minden okostelefon okoz ekkora otthoni fejtörést. Itt van például a Motorola Moto G7, amelynek az átlagos javítási ideje mindössze 25 perc volt. Az egyik leggyorsabb javítás ezen az eszközön a képernyőcsere, amely alig 10-20 percet vesz igénybe.
Ismerve az Apple hozzáállását a házilagos javításhoz, meglepő lehet, hogy a technológiai óriás összességében mindenkit megelőz a legkönnyebben javítható okostelefonok rangsorában. Az iPhone 11 Pro Max a negyedik helyen végzett (63,2 perces átlagos javítási idő), az iPhone 13 pedig az ötödik helyre került 67,8 perccel. A nyolcadik helyen álló iPhone 14 átlagos javítási ideje 47,7 perc volt, míg az iPhone 12 a tizedik lett 72,2 perccel.
Hogy miért könnyebb néhány okostelefont megjavítani, mint másokat? A válasz gyakran a gyártó által meghozott tervezési döntéseken múlik. Például a moduláris felépítésű okostelefonok általában könnyebben javíthatók, és a szabványos csavarokat és csatlakozókat használó gyártók is megkönnyítik a barkácsolás szerelmeseinek a dolgát.
A gyártók már engedik, de van-e értelme otthon javítani a telefonunkat? Mi van, ha mellényúlunk?
Egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy szélesebb tömegek számára elérhetővé váljon az okosmobilok otthoni reparálása. Ám kérdéses ennek az értelme, ha csak a kockázatot viszi haza a vásárló, miközben pénzben mérve közel ugyanott van, mintha szakszervizbe vinné a készülékét.
Bár többen is azzal érvelnek, hogy a telefon saját kézbe vett javítása kockázatos lehet, ugyanakkor vitathatatlanul költséghatékony és környezetbarát alternatíva a készülék cseréje helyett. A Gizmochina mindenesetre figyelmeztet arra, hogy érdemes kutatást végezni, és meggyőződni arról, hogy rendelkezünk-e a megfelelő eszközökkel és ismeretekkel a telefon biztonságos javításához. Azt viszont nem vitatja, hogy az okostelefon javíthatósága fontos tényező, amelyet figyelembe kell venni egy új eszköz kiválasztásakor, különösen annak, aki fontosnak tartja a telefon házilagos szervizelését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.