Irán hamarosan bemutathatja saját hiperszonikus rakétáját, ami állítólag már minden szükséges teszten átment. Az Egyesült Államok egyelőre szkeptikus.
Oroszország és Kína után Irán lehet a harmadik olyan ország a világon, amely rendelkezik működő hiperszonikus rakétával. A hiperszonikus rakéták legalább a hangsebesség ötszörösével (Mach 5) haladnak. A nagy sebesség mellett komoly manőverezőképességgel is rendelkeznek, ami megnehezíti a légvédelmi rendszerek számára semlegesítésüket. Nem véletlenül tekint az ilyen rakétákra mindenki úgy, mint a harcászat következő szintjére.
Irán nemrég egy új ballisztikus rakétával állt elő, ami 2000 km hatótávolsággal rendelkezik, és ami 907 kg hasznos terhet képes magával vinni. Az iráni Forradalmi Gárda vezetője ezután arról beszélt, hogy hamarosan bemutatják a hiperszonikus rakétát is. Amir Ali Hadzsizade, a gárda légiharc-divíziójának vezetője novemberben említette először az újdonságot, amit akkor az Egyesült Államok erős szkepticizmussal fogadott.
Mit kell tudni a hiperszonikus rakétáról, amivel az oroszok lőtték Ukrajnát?
A CNN beszámolója szerint az Ukrajna területén használt hiperszonikus rakéta nem az a „csodafegyver", amelyet még 2018-ban állított hadrendbe az orosz hadsereg.
Most Hadzsizadeh arról beszélt, hogy a rakéta minden teszten átment, és hamarosan a nyilvánosság előtt is bemutatják – írja az Interesting Engineering.
A rakéta állítólag a hangsebesség 12–15-szörösével képes repülni.
Miközben Oroszország és Kína már telepíti ezeket az eszközöket, az Egyesült Államok egyelőre még a tesztelés fázisánál jár. A technológiával csak részsikereket lehetett elérni, a 2024-es amerikai költségvetés vonatkozó részében pedig még mindig csak a fejlesztésre van forrás, a vásárlásra és a telepítésre nincs. Mindez azt mutatja, hogy egyelőre az USA hadereje nem áll készen arra, hogy ilyen szerkezetet vessen be a hadszíntéren.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.