Tech hvg.hu 2023. május. 30. 16:03

Példátlanul izgalmas csillagtérkép áll össze, egymilliónál is több képből készül mozaik

A Bécsi Egyetem kutatói szerint évekbe telik, mire feldolgozzák azt a több mint egymillió felvételt, amit a csillagok keletkezéséről készítettek. Az eredmény előrébb viheti a tudományt.

Több mint öt év megfigyelésnek köszönhetően egy rendkívül izgalmas térkép állt össze azokról a területekről a világűrben, ahol a csillagok képződnek. Ezeknek a hatalmas gáz- és porfelhőnek a mozaikjai betekintést nyújtanak abba, hogy miként formálódnak és mozognak a csillagok.

A Visions-projekt során a Bécsi Egyetem tudósai több mint 1 millió felvételt állítanak össze az Orion, a Kígyótartó, a Kaméleon, a Déli korona, valamint a Farkas csillagképek azon régióiról, ahol a csillagok keletkeznek. Az eredmény egy olyan átfogó képet ad majd a csillagképződésről, amilyenre eddig nem volt példa – írja az IFLScience.

ESO / Meingast

Az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban közzétett tanulmányban a tudósok arról írnak, hogy ezeken a képeken még a leghalványabb fényforrásokat is észlelhetjük. Ilyenek például a Napnál jóval kisebb tömegű csillagok.

A projekt során azokra az égitestekre összpontosítottak, amelyek kevesebb mint 1500 fényévre vannak a Földtől. Így esett a választás a fent említett csillagképekre.

Olyan objektumok tárulnak fel, amelyeket még soha senki nem látott.

Stefan Meingast, a Bécsi Egyetem csillagásza szerint munkájuk eredménye lehetővé teszi, hogy jobban megértsük azt a folyamatot, amely során a por- és gázfelhőből végül csillag lesz.

ESO / Meingast

A szakemberek szerint annyi adat áll most rendelkezésre, hogy évekbe telik majd, hogy mindet átnézzék. Mire végeznek, az Európai Déli Obszervatórium Extremely Large Telescope nevű eszköze is hadrendbe áll majd, amivel pontosabb méréseket és megfigyeléseket lehet majd végezni, és amelynek munkájához jó alapot ad majd a most készülő atlasz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.