Tech hvg.hu 2023. május. 29. 16:03

Nem vicc: fából építene műholdat Japán

A japán Kiotói Egyetem mérnökei szerint a Nemzetközi Űrállomáson tesztelt faminta nem vetemedett meg, nem ment össze és nem bomlott le, míg az űrben volt.

Bár a mérnököknek köszönhetően ma már minden eddiginél erősebb anyagokból épülnek az űreszközök, a japán Kiotói Egyetem kutatói egy ősi anyaghoz nyúltak vissza: a fához. A tudósok a Nemzetközi Űrállomásra vittek fel az anyagból, ahol sikeresen tesztelté azt, mint lehetséges építőanyagot.

A tesztekből kiderült, hogy amellett, hogy stabil anyagról van szó, csak minimális kopást mutatott – írja az Interesting Engineering.

A kutatást nem véletlenül végezték el. A japánok ugyanis azt tervezik, hogy a fa a LignoSat nevű műhold alapanyaga lesz, ha pedig beválik, akkor a jövőben a kis műholdak esetében ezt használhatják majd építőanyagként.

A tesztet végző csapat előzetes vizsgálatokat végzett a fával. Csináltak szilárdsági tesztet, valamint a faminták elemi és kristályszerkezeti elemzését is elvégezték az űrállomás japán kísérleti moduljának fedélzetén.

Jegyezze meg azt, hogy Victus Nox: vészhelyzeti forgatókönyvet dolgozott ki az amerikai űrhaderő, ha az oroszok vagy Kína lelőne egy műholdat

Az amerikai űrhaderő Victus Nox megoldástervezetének köszönhetően nem hónapokba, csupán egyetlen napba telne útnak indítani egy műholdat.

A mintákat még 2022-ben vitte fel az űrállomásra a SpaceX, majd nem sokkal később már vissza is kerültek a Földre. A szakemberke 10 hónapon át tették ki a fát az űr szélsőségeinek: a hőingadozásnak vagy épp a sugárzásnak. Kiderült: nem történt sem bomlás, sem deformáció, és a tömege sem lett kisebb.

Eredményeik alapján a kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a készülő LignoSatot magnóliafából kell majd megépíteni, mert azt könnyű megmunkálni és viszonylag tartós is.

A fa mellett szól, hogy a miniatűr műholdakat sokkal könnyebb és olcsóbb lenne elkészíteni így. Mivel a sugárzás átmegy a fán, az antennák belül is lehetnének.

Kitsat

Ha belép a Föld légkörébe, teljesen elég, és nem bocsát ki káros anyagot, például alumínium-oxidot.

A tervek szerint az első, fából készült műholdat 2024-ben állítja majd pályára a japán űrügynökség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.