A kanadai CHIME rádióteleszkóp 2019 és 2021 között rögzített adatait átvizsgálva arra jutottak a tudósok, hogy sokkal több lehet az ismétlődő gyors rádiókitörés a világűrben, mint azt eddig gondolták.
A gyors rádiókitörések (fast radio burst, FRB) napjaink talán legizgalmasabb kozmikus jelenségei. Ezek a pillanatnyi események olyan kitörésekből állnak, amelyek több energiát bocsátanak ki a másodperc ezred része alatt, mint a Nap három nap alatt. Bár a legtöbb ilyen esemény valóban csak néhány ezredmásodpercig tart, vannak olyan FRB-k, amik ismétlődnek. A csillagászok nem pontosan értik, hogy mi okozza ezeket, de az elmúlt években egyre több kutatás során keresték a választ.
Az egyik ilyen tanulmány elkészítéséhez a Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) nevű rádióteleszkóp a nagy látószögét és a széles frekvencia-elfedettségét használták ki. A szerkezettel a mai napig több mint 1000 ilyen kitörést detektáltak.
A kutatók nemrég egy új algoritmust futtattak végig a CHIME által 2019 és 2021 között rögzített adatokon. Ennek köszönhetően sikerült 25 olyan ismétlődő FRB-t észlelni, amit korábban nem sikerült felfedezni.
Ziggy Pleunis, a torontói Dunlap Csillagászati és Asztrofizikai Intézet tudósa az Universe Todaynek úgy nyilatkozott, minden egyes FRB-t az égbolton elfoglalt helyzete és a diszperziós mértékeként (DM) ismert mennyisége írja le. Ez a magas és az alacsony frekvenciák közötti időkésleltetésre vonatkozik, amelyet a kitörés anyaggal való kölcsönhatása okoz, miközben az a térben halad.
A módszer segítségével az eddig a szerkezettel detektált ismétlődő FRB-k számát sikerült majdnem megduplázni – 29 után most 25-öt találtak –, ezek mellett pedig találtak néhány érdekes jellemzőt, ami segíthet feltárni a keletkezésük okát.
Majdnem 2000 rádiókitörést észleltek a tudósok, és ez felülírja az eddigi tudásunkat
A kínai FAST rádióteleszkóppal egy „hiperaktív" magnetárt sikerült elcsípni, ami alapján új helyeken is keresnünk kell majd a gyors rádiókitörések forrását.
A szakember szerint több olyat is találtak, ami csak ritkán ismétlődik, vagyis majdnem olyan, mint egy egyszeri FRB. Emiatt viszont úgy véli, nem kizárt, hogy minden FRB ismétlődik, legfeljebb csak nagyon nagy időközökkel.
A kutatók a jövőben szeretnék tovább vizsgálni ezeket a rádiókitöréseket, hogy jobban megismerjék a keletkezésüket és annak okait.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.