Tech hvg.hu 2023. május. 26. 13:03

ATM, izzó, terhességi teszt: el sem hinné, mi mindenen tud futni a Doom-játék

Harminc évvel ezelőtt adta ki az id Software a Doom számítógépes játék első részét. Azóta már számtalan iterációja jelent meg, sőt a legelképesztőbb eszközökön is megpróbálták futtatni már.

1993-ban jelent meg az egyik első belsőnézetes lövöldözős videojáték, a Doom, és a legnagyobb dobásnak számított – akkor – a PC-s játékok világában. Ma persze már egészen más időket írunk, a mai játékokat össze sem lehet hasonlítani vele, azonban az egykori kedvenc még ma is sokak fantáziáját megmozgatja. Például olyan szempontból, hogy milyen eszközök alkalmasak a Doom futtatására. És ehhez nem is kellenek erőgépek.

A Doom futtatásához szükséges hardver- és szoftverkövetelmények mai szemmel nézve igazán csekélyek, így natívan vagy némi beavatkozással egészen meglepő eszközök is rávehetők arra, hogy futtassák a Doomot. Ilyen lehet például egy traktor, egy karácsonyfadísz vagy – és most kapaszkodjanak meg – akár egy terhességi teszt is. De futott már iPodon, számológépen vagy Nokia N95-ös telefonon.

A SlashGear jóvoltából most újabb darabokkal egészíthetjük ki ezt az érdekes gyűjteményt. A számítási teljesítményét tekintve nem meglepő, hogy egy Apple Watch képes elboldogulni a Doommal, azonban ha belegondolunk, mennyire más világról van szó, máris nem tűnik olyan egyszerűnek a megoldás. A Facebook Tel-Aviv-i irodájában lezajlott 10 órás „hackathon” után az egyik programozó emulációs szoftver nélkül, natívan tudta futtatni a Doomot az Apple Watchon. Ebben az a nagy szó, hogy a játékot anno Windows 95-re tervezték. Az óra oldalsó gombjai helyett az érintőképernyő meghatározott pontjainak megérintésével lehet irányítani a játékot, ami nem a legideálisabb mód (jelentős késés van az érintésvezérlésben), viszont ha lassan is, de működik.

YouTube/Lior Tubi

A Doom abszolút jövedelmezőnek bizonyult mindazok számára, akik rendelkeznek a licencével, legyen az az id Software, a Bethesda vagy a Microsoft. Ezek után jó ötletnek tűnik egy olyan berendezésen futtatni a játékot, amelynek a célja a pénzkiadás, azaz egy ATM-en. Ausztrál szakemberek dolgoztak ki egy olyan megoldást, amely lehetővé tette a Doom futtatását egy ATM kijelzőjén, miközben a játékot az oldalsó panel gombjaival és a PIN-kóddal lehet vezérelni. Egy I-PAC2 vezérlőkártyát is bevetettek, amely lehetővé tette az USB-billentyűzet emulálását az ATM gombjaival. A vezérlés ugyan nem volt tökéletes, de a játék jól ment, az ATM belső hangszórója pedig még a hangokat és a zenét is le tudta játszani.

YouTube/Aussie50

A Doom futtatása egy MacBookon akár natívan, akár emuláción keresztül nem olyan lenyűgöző, hiszen egy számítógépről van szó. Annál érdekesebb viszont, ha a MacBook Pro Touch Bar kijelzőjén fut a játék. Egy YouTube-felhasználónak éppen ez sikerült. Ez a kijelző persze keskeny, így alig látni a képernyőn az eseményeket, de működik és meglepően tisztán. A karakter egyenletesen mozog, és a zene és a hangok is megfelelően szólnak.

Azt is sikerült már megoldani, hogy a Doom egy példánya fusson a Doom belsejében. Egy virtuális játéktermi gépet tudtak létrehozni a Doomon belül, amely a játék egy teljesen különálló, játszható példányát futtatja. Technikailag ez nem teljesen hű példánya az eredeti Doomnak (az eredeti játék kódját nehéz módosítani), hanem a GZDoom nevű emulált változatról van szó.

YouTube/TheZombieKiller

Miután háztartási eszközeinkbe is beköltözik az elektronika, nem meglepő, hogy akár ezek is futtathatják a Doomot. Például egy villanykörte. Egy hackeléssel foglalkozó csapat szétszedte az Ikea TRÅDFRI RGB GU10 LED-es intelligens izzóját, 108 kB RAM-ra és 1 MB belső flash tárhelyre szert téve. Itt azért szükség volt egy kis csalásra, mivel az izzónak nincs gombja vagy kijelzője. A Next-Hack csapatnak hozzá kellett adnia ezeket az MGM210L RF kártyával, amely az izzó „okos” részét táplálja, és módosítania kellett a Doom egy példányát, hogy a csekély 108 kB RAM-on is fusson. Sikerült is elindítaniuk a Doomot, azonban az izzó specifikációi nem voltak elég jók ahhoz, hogy a játék hagyományosan játszható állapotba kerüljön. De legalább elindult, és az izzó sem gyulladt ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.