A Floridai Egyetem kutatói szerint olyan jó minőségben van jelen a vízben, a földben és a levegőben is az emberi DNS, hogy abból még a genetikai mutációkat is ki lehet mutatni.
Az amerikai Floridai Egyetem kutatóinak vizsgálata arra jutott, hogy az emberi DNS nagyon jó állapotban található meg gyakorlatilag bárhol a környezetben. Annyira jó állapotban, hogy abból azonosítható, ki járt az adott területen. A szakemberek szerint ez egyszerre jelent komoly lehetőséget a tudomány számára, ugyanakkor etikai dilemmákat is felvet.
A Nature Ecology and Evolution című tudományos lapban megjelent tanulmányban azt írják, vízből, a talajból és a levegőből is vettek környezeti DNS-t (eDNS). Ez olyan örökítőanyag, amelyet nem az élőlényekből, hanem azok környezetéből izolálnak.
A kutatók azt találták, hogy az emberi eDNS nemcsak kis mennyiségben volt jelen a mintákban, hanem olyan bőségesen, és olyan jó minőségben, hogy képesek voltak azonosítani a genetikai mutációkat, sőt a helyi populációk genetikai származását is.
David Duffy, a kutatás vezetője szerint nagyon meglepte őt és a csapatát is, hogy mennyire jók voltak a talált minták. „A legtöbb esetben a minősége megegyezett azzal, mintha épp most vettük volna a mintát egy emberből” – idézte a tudóst az Interesting Engineering.
A szakember hangsúlyozza, ez jó hír azoknak, akik a munkájuk során használják az emberi DNS-t, például a régészek vagy az antropológusok. A szakember szerint a bűnüldöző szervek számára is komoly segítség, hogy ilyen könnyen begyűjthető az eDNS, ugyanakkor a tévedés és a visszaélés lehetőségét is magában hordozza.
Rovarok DNS-ét találták a boltokban kapható teákban
Bár első hallásra ijesztő lehet, hogy ezernél is több rovarfaj DNS-ét fedezték fel különböző teákban, ez valójában jó hír a természetért aggódok számára.
Duffy szerint az illetéktelen felhasználás már etikai és jogi kérdéseket is felvet, emiatt jogilag egyértelművé kellene tenni, hogy kell-e belegyezés a mintavételhez, és ha igen, akkor milyen feltételek mellett kellene tárolni azokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.