Egy kolumbiai férfinél már a 40-es évei elején jelentkeznie kellett volna az Alzheimer-kór tüneteinek, ám egészen 67 éves koráig nem mutatta a kognitív hanyatlás jeleit.
Régóta kutatják már a tudósok, miként alakulhat ki az Alzheimer-kór, és hogyan lehetne gyógyítani. Ígéretes kutatások vannak, az áttörés még várat magára. Ami biztos: ha valaki családjában már előfordult a betegség, annál nagy a kockázat, hogy előbb-utóbb nála is jelentkezni fog.
Így volt azzal a férfivel is, akinél orvosai számításai és a szervi állapota szerint már a 40-es évei elején jelentkeznie kellett volna az Alzheimer-kórnak, ám ez mégsem történt meg. Ő lehet a világon a második olyan ember, akinél kiderült: egy genetikai mutáció késleltette nála a betegség kialakulását. Csak 67 évesen tapasztalta magán a kognitív hanyatlás első jeleit.
Az agyvizsgálatok kimutatták, hogy a páciens agya sorvadt, és a betegség klasszikus, molekuláris jellemzői láthatók rajta. Ezek szerint már kialakultak nála az amiloid plakkok, valamint egy másik, tau nevű fehérje is csomókban jelent meg az agyában. Az ilyen típusú elváltozások általában a súlyos demenciában szenvedőknél láthatók, ám a férfinél sokkal később jelentkeztek a tünetek, mint az várható volt.
Kiderült, hogy a diagnózisát előre megjósló genetikai variáns mellett a férfi egy másik, a reelin nevű fehérjét kódoló gén egy ritka mutációját is hordozta, amely a jelek szerint több mint két évtizeden át megvédte őt az Alzheimer-kór kialakulásától.
Találtak egy új omega-3 zsírsavat, segíthet megelőzni a látásvesztést az Alzheimer-kórban szenvedőknél
Az amerikai Illionis Egyetem kutatói egy olyan új zsírsavval kísérleteztek, ami képes eljutni a retinába. A kísérleti eredmények nagyon ígéretesek.
Bár egyelőre keveset tudunk a reelin fehérje szerepéről, Francisco Lopera kolumbiai idegtudós kutatási alapján úgy tűnik, hogy az egerek agyában segít megelőzni a tau-fehérjecsomók kialakulását. Az erről szóló tanulmány a Nature Medicine-ben jelent meg.
Az orvosok szerint az, hogy a reelin megvédi az agyi idegsejteket azt jelenti, hogy a jövőben ellenállóbbá válhatunk a betegséggel szemben – és nemcsak azok, akik öröklik a betegséget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.