Az egyik legnagyobb akadály már elhárult a Microsoft elől, hogy megszerzhesse az Activision Blizzardot. Ha a brit hatóságot nem sikerül meggyőzni, akár ki is vonulhat a cég arról a piacról.
Az előzetes várakozásokkal összhangban rábólintott az Európai Bizottság arra, hogy a Microsoft végrehajtsa története eddigi legnagyobb felvásárlását. A cég még 2022 végén jelentette be, hogy 68,7 milliárd dollárért veszi meg a Call of Duty-sorozatot is megalkotó Activision Blizzard videojáték-gyártóért. Ez nagyjából 21 ezer milliárd forintot jelent.
Az ámen ugyanakkor továbbra sem jelenti azt, hogy zöld az út a Microsoft számára.
A döntés bejelentésére a brit Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóság (CMA) úgy reagált, továbbra is blokkolja a két cég fúzióját. Hasonló a helyzet az amerikai versenyfelügyeletnél is (FTC), amely pert indít, hogy megakadályozza az akvizíciót.
Szövetségben a Microsoft és a Nintendo: 10 évre szóló megállapodást írtak alá a Call of Dutyról
Ha sikerrel jár a Microsoft-Activision Blizzard felvásárlás, újabb játékkonzolon jelenhet meg a népszerű Call of Duty-széria.
Az Európai Bizottság korábban az előzetes vizsgálatok alapján azt mondta, a felvásárlás torzíthatja a versenyt a felhőalapú játékok, valamint az operációs rendszerek piacán. Azzal ugyanis, hogy az Activision a Microsofthoz kerül, a redmondi cég minden bizonnyal saját platformjait hozza majd helyzetbe a különböző játékokkal kapcsolatban. A hatóság szerint ha a játék csak a windowsos gépeken elérhető, akkor kevésbé fognak az emberek más operációs rendszerekre váltani.
A bizottság most közölte: elfogadta a Microsoft által kínált garanciákat. Ennek értelmében a cég 10 évre ingyenes licenceket kínál, amelyek lehetővé teszik az Activision PC- és konzoljátékokat vásárló európai fogyasztók számára, hogy más felhőalapú játékszolgáltatásokon streameljék azokat – írja a The Guardian.
Biztosítékot vagy szakítást követelnek a Microsofttól, hogy ne telepedhessen rá a Call of Dutyra
A brit versenyfelügyelet szerint ha a Microsoft megvásárolná az Activision Blizzardot, a cég könnyen megoldhatná, hogy csak Xboxokon lehessen játszani egyes játékokat. A vállalat szerint nincsenek ilyen szándékai.
Az EU versenyjogi biztosa, Margrethe Vestager szerint a döntés és a Microsoft garanciája növelni fogja a versenyhelyzetet. Sarah Cardell, a CMA vezérigazgatója ugyanakkor úgy véli, a Microsoft ezzel épp, hogy 10 éven át meghatározza majd a piac működését.
A szakemberek szerint ezek után két út áll a Microsoft előtt: vagy sikerül a bíróságon meggyőzni a CMA-t, hogy adjon zöld utat, vagy kivonul a brit piacról. Enélkül ugyanis nem fogja tudni megvenni az Activisiont.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.