22 másodperc alatt képes A nagy Gatsby című könyvben megtalálni egy módosított sort az Anthropic által fejlesztett Claude AI, ami elsősorban vállalati környezetben bizonyulhat majd hasznosnak, sok dokumentum gyors átvizsgálásában – de kérdésekre is válaszolni tud emellett.
Valósággal berobbant a köztudatba és a technológia világába az OpenAI-féle ChatGPT a tavaly novemberi rajtját követően – a mögöttes technológia már számos szolgáltatásban megjelent, így a Microsoft-féle Bing kereső chatbotjában is.
Az Anthropic műhelyéből most egy igencsak figyelemre méltó konkurenciát kaphat a ChatGPT, ugyanis a Claude AI névre keresztelt chatbot néhány pillanat alatt képes egy 75 ezer szavas könyv megértésére – írja az Interesting Engineering.
Míg mondjuk az MI betanítása a pénzügyi világ jobb megértésére hónapokat is felölelhet, a Claude AI mindezt néhány másodpercre redukálhatja.
Joggal vetődhet fel a kérdés, hogyan képes ilyen elképesztő teljesítményre a Claude AI, a válasz pedig a tokenekben rejtőzik, amelyek a számítástechnikában – az adatfeldolgozást megkönnyítendő – szavak töredékéből épülnek fel.
Néhány évre vagyunk a tökéletes mesterséges intelligenciától, a Google ígéri, nem lesz belőle világvége
Demis Hassabis, a Google tulajdonában álló DeepMind vezetője szerint legfeljebb 10 év van hátra a mesterséges általános intelligencia megépítéséig, ami szerinte olyan forradalmi lesz, mint az első iPhone volt.
A nagy nyelvi modellek – amelyek a ChatGPT és társai mögött is állnak – által adott idő alatt feldolgozható tokenek mennyiségét kontextus-ablaknak (context windows) nevezik, és ez nagyban hasonlít a rövidtávú memóriához.
Egy átlagos ember – részletezi az Interesting Engineering – öt óra leforgása alatt 100 ezer ilyen tokent tud elolvasni. Ám csak elolvasni – ennél több időt igényelhet, ha megérteni és elemezni is szeretnénk az információkat.
Az OpenAI GPT-4-es nyelvi modelljének kontextus-ablaka 4096 tokenből, avagy körülbelül 3000 szóból áll a ChatGPT-vel, míg a GPT-4-et egy API-n (alkalmazásprogramozási interfészen) keresztül használva ez akár 32 768 tokenre is feltornázható.
A Claude AI kontextus-ablaka 9000 token körül mozgott korábban, ezt tudták most 100 ezer tokenre, avagy körülbelül 75 ezer szóra növelni.
Hogy teszteljék a Claude AI képességeit, a fejlesztők A nagy Gatsby teljes, 72 ezer tokenes szövegét a rendszerbe, ám egy sort módosítottak benne. Az MI-nek ezt a különbséget kellett észrevennie, és 22 másodperc alatt sikerült is neki.
A mesterséges intelligencia már azt is képes megjósolni az agyi jelek dekódolásával, hogy mit lát egy egér - videó
A Svájci Szövetségi Technológiai Intézet kutatócsapata sikerrel fejlesztett ki egy olyan gépi tanulási algoritmust, ami képes egy egér agyi jeleinek dekódolására, és reprodukálni azt, ami az állat lát.
Az Anthropic olyan cégeket keres, amelyek nagy számban dolgoznak fel dokumentumokat – az MI segítségével ők még kérdéseket is feltehetnek a dokumentumokból, a Claude AI pedig pillanatok alatt tud válaszolni rájuk. Hasonlóan más MI-chatbotokhoz a Claude is képes parancsok alapján konkrét információk keresésére, és úgy válaszolni, mint egy emberi asszisztens.
Egy hatórás podcasttal is tesztelte az Anthropic a mesterséges intelligencia tudását: a chatbot pedig sikerrel vette az akadályt, össze tudta foglalni, és kérdésekre is válaszolt. A fejlesztők szerint mások mellett pénzügyi jelentések, valamint jogi dokumentumok terén is hasznos lehet majd az eszköz, aminek az API-jához egyelőre egy várólistára kell feliratkozni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.