Mostanában minden a mesterséges intelligenciától hangos. Naponta derülnek ki az újabb bravúrok, miközben sokan már tartanak is ettől az előretöréstől. Logikusnak tűnhetne, hogy sokan féltik az állásukat a MI-től, egy felmérés azonban mást mutat.
A mesterséges intelligencia alapú chatbotok sokak munkáját helyettesíthetik, azonban egy friss felmérés szerint az emberek nagyobb része egyáltalán nem tart ettől, sőt inkább üdvözlik az új „segéderőt”.
A Microsoft felmérésébe (Work Trend Index 2023) 31 országból 31ezer munkavállalót vontak be, hogy jobban megértsék a mesterséges intelligencia munkaerőre gyakorolt hatását. A válaszadók 49 százaléka ugyan fél attól, hogy az MI miatt elveszíti állását, viszont összességében 70 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy a lehető legtöbb munkát átruházná a mesterséges intelligenciára, hogy ezzel is csökkenjen a munkaterhe. A ZDNet a szerzőt, Adam Grant szervezetpszichológiai professzort idézi, akit az nyűgözött le, hogy az embereket jobban izgatja az, hogy az MI megmentheti őket a kiégéstől, mint az, hogy esetleg megszűnik a munkájuk.
A felmérésből kiderült, hogy a dolgozók túlnyomó többsége úgy gondolja, hogy az MI „erősítheti a kreativitást”. Az adminisztratív és elemző feladatok mellett a munkához szükséges ötletek megfogalmazása, valamint a szerkesztés is népszerű felhasználási esetek voltak, amiket a felmérés válaszadói a generatív MI-eszközök és/vagy más típusú mesterséges intelligencia használatának neveztek.
Az adatok szerint úgy tűnik, minél több időt tölt valaki az MI használatával, annál valószínűbb, hogy értékeli a képességeit. A kreatív szerepet betöltő, magát az MI-t „rendkívül ismerőnek” tartó dolgozók 87 százaléka például azt mondta, hogy szívesen használná a mesterséges intelligenciát kreatív feladatokra.
A felmérés azzal is foglalkozott, hogy miként értékelik a vezetők a MI-t a létszámcsökkentés szempontjából. Szerencsére csaknem kétszer annyi cégvezető látja a mesterséges intelligenciát a termelékenység növelésének eszközeként (31%), nem pedig mint egy eszközt a bérlistáján szereplő alkalmazottak számának csökkentésére (15%). Valójában a létszámcsökkentés volt az utolsó azon a listán, amit a vezetők értékelnének az MI-ból. A „termelékenység növelése” után a vezetők legfőbb reményei az MI-vel kapcsolatban a következők: segíteni az alkalmazottakat a szükséges, de ismétlődő feladatok elvégzésében, növelni az alkalmazottak jólétét, megszüntetni az alacsony értékű tevékenységekre fordított időt, javítani az alkalmazottak képességeit, és felgyorsítani az alkalmazottak munkatempóját.
A jelentés eredményei ugyan segíthetnek enyhíteni a munkahelyek biztonságával kapcsolatos feszültségeket, viszont a mesterséges intelligencia használatával járó egyéb potenciális kockázatok azonban továbbra is fennállnak, beleértve azt is, hogy vajon képes-e világvégét okozni a mesterséges intelligencia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.