Tech hvg.hu 2023. május. 10. 23:03

Több tízezer zenét törölt le a Spotify, mindet mesterséges intelligenciával generálták

Probléma volt a Boomy nevű MI-startup által generált, a Spotify-ra feltöltött zenék egy részével, így a platform több tízezret távolított el közülük.

A mesterséges intelligencia megannyi dologra képes: a jól ismert szöveges csevegést kínáló ChatGPT mellett a képeket is tud generálni, és a listát még hosszasan lehetne folytatni. A Spotify most a Financial Times szerint több tízezer, a Boomy nevű MI-startup által készített zeneszámot távolított el a felületéről – ez a startup rendszerei által generált zenék hét százalékát teszi ki.

A zenei streamingszolgáltatónak a Universal Music jelezte, hogy gyanús streaming-tevékenységet észlelt a Boomy számainál: azaz felmerült annak a gyanúja, hogy úgynevezett „botokat” használtak a hallgatottság növelésére, így jogtalan bevételt szerezve a feltöltőknek, nem valós, emberi hallgatásból.

A Spotify ugyanis hallgatottság alapján fizet jogdíjat az előadóknak és a jogtulajdonosoknak. A platform az Insidernek úgy nyilatkozott, a mesterséges streamelés egy régóta fennálló, az egész iparágat érintő probléma, és dolgoznak a megoldásán. A Boomy által generált egyes számok törlését azonban megerősítették.

A legnagyobb zenekiadó besokallt a mesterséges intelligenciától

Elege lett a zeneipar legtöbb lemezkiadót tömörítő legnagyobb üzleti vállalkozásának a mesterséges intelligenciából. A szerzői jogok megsértése miatt. Szeretné a saját oldalára állítani a legnagyobb streamingszolgáltatókat.

Mint az Engadget megjegyzi, a Boomy még 2021-ben indult, és a felhasználók szöveges parancsokkal generáltathatnak vele zeneszámokat. A cég szerint a felhasználóik eddig több mint 14 millió zenét generáltak a szolgáltatással, mely mindössze néhány másodpercet vesz igénybe.

Ezt követően az elkészült zeneszámokat – amelyeket valójában a mesterséges intelligencia készített, ami jogilag még igen ingoványos terület – feltölthetik a streamingfelületekre, így a Spotify-ra is, majd ebből bevételre tehetnek szert.

A fentiekből is látszik, hogy a mesterséges intelligencia által generált zenék egyre nagyobb fejtörést okoznak az iparágnak – igaz, jelen esetben azzal is probléma volt, hogy a feltöltött zenéknek mesterséges hallgatottságot generáltak.

Elkészült a mesterséges intelligencia, ami szövegből alkot zenét

A Riffusion nevű mesterséges intelligencia képes bármilyen karaktersort zenévé konvertálni.

Mint arról beszámoltunk, korábban David Guetta francia lemezlovas is tett egy próbát a mesterséges intelligenciával – egy zenéjébe ennek segítségével rakott egy Eminem-stílusú hangot, és a dalszöveg elkészítésében is a mesterséges intelligenciához fordult. A zenész úgy látja, az MI a zene jövőjében is nagy szerepet tölthet be – hogy valóban így lesz-e, és ha igen, milyen szabályozási környezetben, az még a jövő zenéje.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. április. 27. 09:31

Mikor lehet végre újra akasztani? – Nem Lázár János az egyetlen, aki szorgalmazná a halálbüntetés visszaállítását

Lázár János és a magyar társadalom fele-kétharmada régóta halálbüntetés-párti, de a miniszter újabban gyakran emlegeti ezt. Pedig most sincs realitása a halálbüntetés visszaállításának, ahogy 2002-ben sem volt, amikor Orbán Viktor vetette fel. Magyarországon utoljára 1988-ban akasztottak, de a világ sok országában most is népszerű a kivégzés, főleg Kínában és a Közel-Kelet országaiban.