Tech hvg.hu 2023. május. 08. 10:03

Lelőtték az ukránok az oroszok egyik legfejlettebb rakétáját

Az orosz Kinzsal nevű rakéta a hangsebesség 10-szeresével is képes repülni, miközben 1500–2000 km-es hatótávolságra 480 kilogramm robbanószert tud magával vinni. Az ukránok amerikai rakétával lőttek ki egy ilyet.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Mikola Olescsuk, az ukrán légierő parancsnoka szerint nemrég először sikerült hatékonyan felhasználni az Egyesült Államoktól kapott Patriot légvédelmi rendszert arra, hogy lelőjenek egy orosz hiperszonikus rakétát. A Kinzsal (tőr) nevű rakétát még május 4-én éjszaka indították Kijevnél az oroszok, ám becsapódni már nem tudott – írta meg Olescsuk Telegram-üzenete alapján az Interesting Engineering.

A Kinzsal egyike annak a hat következő generációs fegyvernek, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz elnök még 2018-ban mutatott be, azt állítva, hogy a világon egyetlen légvédelmi rendszer sem tudja lelőni. A Kinzsalt már korábban is bevetették az oroszok: 2022 májusában három célpontot is ezzel támadtak.

A rakétát egy repülőgépről indították el az oroszok. A Kinzsal képes a hangsebesség tízszeresével repülni, nukleáris és hagyományos robbanófejjel is felszerelhető. A hatótávolsága 1500–2000 km, miközben 480 kilogramm hasznos terhet tud magával vinni.

Titkos műholdat bocsátott fel Oroszország, üldözni kezdte az egyik amerikai katonai műholdat

Az amerikai USA-326 katonai műhold nemrég pályamódosítást hajtott végre, hogy lerázza magáról azt az orosz űrszondát, ami követni kezdte a szerkezetet.

Az ukrán légierő szóvivője korábban arról beszélt, hogy az oroszok szerint a fegyvereik jobbak az amerikai technológiánál, a Patriot pedig már elavultnak számít. Olekszij Rezsnyikov ukrán védelmi miniszter szerint azonban a Patriot alapvető fontosságú lesz az ukrán légvédelemben.

Az elemzők becslése szerint a Patriot-rendszer rakétánként 4 millió dollárba, kilövőállásonként pedig 10 millió dollárba kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.