Újra kiéleződhet a harc a spamblokkolók és a spamek terjesztői között, miután a mestersége intelligenciával új fegyver került ez utóbbiak kezébe. Viszont a MI akár a blokkolókat is segítheti.
A mai spam-blokkoló eszközök úgy-ahogy megbirkóznak a kéretlen elektronikus levelekkel, azonban a mesterséges intelligencia közelmúltbeli fejlődésének eredményeként a spamek küldői új eszközt kaphatnak a kezükbe. Minderről a Dél-Floridai Egyetem mesterséges intelligenciával foglalkozó laboratóriumának igazgatója írt a Gizmodón.
A szakember évek óta foglalkozik a mesterséges intelligenciával és a természetes nyelvi feldolgozással. Tanulmányozta, hogyan tanulhatja meg az MI az emberek egyéni preferenciáit, gondolkodásmódját. Bár ez egyfelől jó dolog, azért negatívumai is vannak, az eredmények felhasználásával ugyanis intelligensebb spamek jöhetnek létre. Ezekkel a cél nem a felhasználók bosszantása, hanem a pénzkereset. A spamküldés ugyanis – írja az igazgató – rendkívül jövedelmező. Egy online gyógyszerészeti spamkampány naponta akár 7000 dollárt is termelhet.
A spamküldők persze nem férnek hozzá azokhoz a levelezőlistákhoz, amelyekre a felhasználók regisztráltak, ehelyett olyan stratégiákat alkalmaznak, mint például a „nigériai herceg” átverés, amelyben egy nigériai herceg azt állítja, hogy szüksége van a segítségedre egy abszurd pénzösszeg felszabadításához, és megígéri, hogy szépen megjutalmaz. A hozzáértő digitális bennszülöttek azonnal elutasítják az ilyen leveleket, de a kérés valójában a naivitásra vagy az előrehaladott korra fókuszál, megtalálva azokat, akik a legnagyobb valószínűséggel esnek bele a csapdába.
A mesterséges intelligencia felhasználása viszont lehetővé teszi, hogy a spamküldőknek ne kelljen ilyesfajta megközelítést alkalmazniuk. Ehelyett konkrétan az egyénre szabott spameket küldhetnek, és az üzeneteket meggyőzőbbé tehetik könnyen hozzáférhető, például a közösségi médiából származó információkkal.
Abban semmi meglepő sincs, hogy a technológia alkalmazkodni tud az egyénekhez: gondoljunk csak arra, hogy a mesterséges intelligencia akár egy e-mailt is megírhat bárki stílusában. Az igazgató a LinkedInt hozza fel példaként: néhány bejegyzés és egy-két kép alapján az LLM-mel (nagy nyelvi modellel) felfegyverzett spammerek meglepően pontos sejtéseket tehetnek valaki családi állapotáról, politikai meggyőződéséről, életének prioritásairól.
Ha a spamküldők túljutnak a kezdeti szűrőkön és ráveszik a felhasználót, hogy elolvasson egy e-mailt, kattintson egy linkre, vagy akár beszélgetésbe is kezdjen, a személyre szabott meggyőzési képességük drámaian megnő. A korai eredmények azt sugallják, hogy az LLM-ek felhasználhatók arra, hogy meggyőzően vitatkozzanak a politikától a közegészségügyig terjedő témákban.
Azt viszont világosan kell látni, hogy a mesterséges intelligencia nem támogatja az egyik vagy a másik oldalt. A spamszűrők is profitálhatnak az MI fejlődéséből, lehetővé válhat ugyanis számukra, hogy új akadályokat állítsanak a nem kívánt e-mailek elé. A spammerek gyakran speciális karakterekkel, hibásan elírt szavakkal vagy rejtett szöveggel próbálják becsapni a szűrőket. De ahogyan a mesterséges intelligencia egyre jobban megérti a spam üzeneteket, a szűrők is egyre jobban azonosíthatják és blokkolhatják a nem kívánt leveleket, miközben a kívántakat átengedik, például az olyan marketing-e-maileket, amelyekre kifejezetten feliratkozott a felhasználó. Képzeljen el egy olyan szűrőt, amelyik megjósolja, hogy el akar-e majd olvasni egy e-mailt, vagy sem – példálózik az igazgató.
A mesterséges intelligencia miatti növekvő aggodalmak ellenére sok jó származhat a technológia fejlődéséből. A MI segíthet megérteni, hogy miként használhatják ki a rossz szereplők az emberi érvelés gyengeségeit, és megoldásokat találhat a rosszindulatú tevékenységek ellen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.