Tech hvg.hu 2023. április. 19. 18:03

24 óráig a mesterséges intelligencia irányított egy kínai műholdat, érdekes helyszínek megfigyelésére esett a választása

Egy japán kikötőt, valamint egy indiai, néhány éve konfliktus helyszínéül szolgáló területet vett górcső alá a mesterséges intelligencia, ami egy megfigyelőműholdat irányíthatott egy napon keresztül, emberi beavatkozás nélkül.

24 órán keresztül a mesterséges intelligencia (MI) vette át egy kínai műhold „kormánykerekét” a kínai állami média, a South China Morning Post szerint.

Mint írják, a Wuhan Egyetem kutatói által végzett kísérlet során egy, a Földről működő mesterséges intelligencia irányította a Qimingxing 1 nevű Föld-megfigyelő műholdat, bármiféle emberi beavatkozás nélkül. A tesztet azzal a céllal hajtották végre, hogy megnézzék, miként viselkedik az űrben az MI, ha egy űrbéli eszköz felett kap irányítást.

Az MI-vel a „fedélzetén” a Qimingxing 1 állítólag szemügyre vette az indiai Patnát, valamint a japán Oszakát, ami az egyik legforgalmasabb kikötő az országban.

Előbbi 2020-ban egy indiai-kínai konfliktus helyszíne volt, míg a japán kikötő az amerikai haditengerészet hajóit szokta időnként fogadni. Azt nem árulták el a szakemberek, hogy miért esett az MI választása a nevezett helyszínekre.

A kutatócsapat kiemelte: ugyan az MI-t már több célra is használják az űrmissziók során – képfelismerésre, a repülési útvonalak térképezésére, valamint ütközés-elkerülésre –, de eddig még nem adták át a műholdak irányítását.

Lemásolta a homárok szemét Kína, minden eddiginél jobb műhold készülhet vele

Kína újfajta műholdtechnológiájával az eddiginél jóval nagyobb szeletét lehet majd látni az égboltnak, és röntgenképeket lehet majd róla készíteni.

Mint a South China Morning Post hozzáfűzi, az űrben több mint 260 kínai megfigyelőműhold kering, ezek viszont sokszor tétlenül tengődnek, pedig igen drágák, és az élettartamuk is rövid – ebben segíthet a mesterséges intelligencia.

A kutatók egy lehetséges felhasználási területet is megjelöltek: amennyiben egy ilyen, mesterséges intelligenciával működő műhold bármi rendellenességet észlelne az űrben, önállóan figyelmeztethetné az illetékeseket – például a hadsereget vagy más illetékes szervet.

Az MI-nek azonban még sokat kell tanulnia, jól kell ismernie a világot egy ilyen feladathoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.