Tech hvg.hu 2023. április. 16. 08:03

Különleges kontrollert talált ki a Sony a PlayStationhöz, érezni fogják a játékosok, amikor kézbe veszik

Ma már a terméktervezés részévé vált, hogy egyes eszközök érezhető fizikai változásokat adnak a felhasználói interakciókra. A Sony szabadalma erre a területre hozna egy érdekes megoldást a PlayStation konzolokhoz.

A digitális bevitelre adott fizikai válaszok területét haptikának nevezik. A játékiparban már régóta használják is a haptikus visszacsatolást, ez remegteti például a játékvezérlőt a kézben a képernyőn látható fizikai akcióknak megfelelően. A Sony nemrégiben benyújtott szabadalma egy lépéssel továbbmegy a játékosok és a játékperifériák kommunikációjában: a kontroller hőmérsékletváltozással reagálhat bizonyos bemenetekre.

Patentscope

A szabadalomban leírt vezérlő nem kemény műanyagból, hanem puhább anyagból készülne (például szilikongél alapú anyagból), és képessé tehetné a vezérlőt a tapintási élmények gazdagítására. A szabadalom azt is kifejti, hogy e rugalmas anyag elülső felületén vagy akár a belsejében hőmérséklet-szabályozó berendezés, például egy Peltier-elem lenne, amely képes változtatni a hőmérsékletet. Ez lényegében azt jelenti, hogy ha egy játékos meleg vagy hideg területtel találkozik a játékban, a vezérlő olyan elektromos jelet kaphat, amely hidegebbre vagy melegebbre állítja az anyag hőmérsékletét. Ha mondjuk a játékos egy vulkánhoz közelít, a kontroller is melegedbe, míg egy jeges tájon való kalandozás során érezhetően lehűlne.

Mindez izgalmasan hangzik, azonban most se feledjük, hogy pusztán az, hogy a Sony dolgozott ezen az ötleten, még nem garantálja, hogy a jövőbeni PlayStation rendszerben lesz olyan vezérlő, amely felmelegszik vagy hideg lesz. 2020-ban például felfedeztek egy másik Sony-szabadalmat egy olyan kontrollerre vonatkozóan, amely visszajelzéseket gyűjt a játékos kezéből, például verejtékkiválasztást és pulzusszámot, és ennek megfelelően módosítja a játékokat. De egyelőre nem találkoztunk ilyen játékvezérlővel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.