Tech hvg.hu 2023. április. 14. 19:03

Kutatók megállapították: hamarabb elbutulhat, ha alvás közben kihagy a légzése

Első ízben sikerült bizonyítottan összekapcsolni az alvási apnoét a korai kognitív hanyatlással egy új vizsgálat során.

Először derült fény az obstruktív alvási apnoé (OSA) egyik újabb káros hatására: az eddig ismert problémák mellett hamarabb következhet be kognitív hanyatlás azoknál, akik ettől szenvednek – állapította meg egy friss, a Frontiers in Sleep folyóiratban megjelent tanulmány.

Mint ismert, a leggyakoribb, alvás közben jelentkező légzési rendellenesség, az OSA ellazítja a torok izmait, megakadályozva a tüdőt abban, hogy levegőt kapjon. Ez azt eredményezi, hogy az alvó személy egy pillanatig nem lélegzik. Léteznek ugyan kezelési módjai – különféle eszközök, sőt műtét is –, de ez egy súlyos állapot, ami különböző szövődményekkel is járhat, mint például a szívbetegségek nagyobb kockázata.

A betegséget már régóta kapcsolják különböző kognitív és pszichiátriai problémákhoz – depresszióhoz, neurodegeneratív betegségekhez és az Alzheimer-kórhoz –, az ugyanakkor homályos, hogy ezeket maga az OSA, vagy valamilyen ahhoz kapcsolódó, egyéb probléma okozza.

A legújabb tanulmányban 27 férfit vizsgáltak, akik 35 és 70 év közötti korban voltak, és nemrég diagnosztizálták náluk az OSA-t, de nem ismert bármilyen más társbetegség az esetükben. A kontrollcsoport 7, életkorban, BMI-ben és képzettségében megfelelő férfi volt, akik nem szenvedtek a betegségtől.

A Science Alert összegzése szerint az OSA-tól szenvedő alanyok a kognitív teszteken alacsonyabb pontszámot értek el több területen is, mint a kontrollcsoport tagjai – ide tartozik a tartós figyelem, a végrehajtó funkciók, a vizuális, rövidtávú felismerő-memória és az érzelem-felismerés is.

A tanulmány eredményei arra is rámutattak, hogy minél súlyosabb valakinél az OSA, annál rosszabb számokat produkált a teszten.

Kiderült valami az alvásról, ami sok mindent megmagyarázhat

A nyárhoz képest a téli hónapokban akár jelentősen több lehet az emberek REM-alvásszakasza, ami azt jelentheti, hogy szezonálisan változhat az alvásigényünk.

A kutatók kiemelték, hogy a vizsgálatban részt vevő személyeknek az OSA-n felül nem volt más egészségügyi problémájuk – ez szerintük egyébként igen ritka –, ami arra enged következtetni, hogy a tapasztalt kognitív hanyatlás az OSA hatása. Korábban ugyanis más állapotoknak tulajdonították a kognitív hanyatlást – például a magas vérnyomásnak, vagy a 2-es típusú cukorbetegségnek.

Arra már nem tér ki a tanulmány, hogy mi lehet a probléma kiváltó oka, de a kutatóknak van pár sejtése: az egyik az lehet, ahogyan az OSA befolyásolja a vérben lévő oxigén- és szén-dioxid-szintet.

A betegség jobb megértésére a kutatók további vizsgálatokat végeznének – mindezt az teszi még inkább indokolttá, hogy világszerte a férfiak 34, és a nők 17 százalékát érinti az OSA.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.