Svéd kutatók olyan fából, citromból és kókuszból készült anyagot találtak fel, ami képes tárolni a hőt és a hideget is, és szükség szerint le is tudja azt adni.
A globális felmelegedés közepén elengedhetetlen, hogy az emberiség valamilyen alternatív megoldást találjon a házak hűtésére, fűtésére. Már csak azért is, mert a légkondicionáló berendezések miatt évente több millió tonna szén-dioxid kerül a levegőbe. Könnyen lehet azonban, hogy Svédországban már tudják a megoldást a problémára.
A Stockholmi Királyi Technológiai Intézet kutatói egy olyan környezetbarát anyagot fejlesztettek ki, ami az otthonok hűtésére és fűtésére is használható. Mindez komoly változást hozhat a környezetbarát építkezésben.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a tudósok kókuszból, citromból és fából állítottak elő építőanyagot. Ezek az anyagok együtt egyfajta hőtárolóként szolgálnak. Az eredményeiket a Small című tudományos folyóiratban publikálták.
Az újfajta anyag a hőt és a hideget is képes megtartani. A szakemberek szerint a szobahőmérséklet (24 Celsius-fok) esetén 100 kilogramm az anyagból naponta 2,5 kWh energiamegtakarítást eredményez, legyen szó hűtésről vagy fűtésről.
A folyamat azzal kezdődik, hogy a lignin nevű anyagot eltávolítják a fából. Ezeket a hézagokat aztán citrusfélékből származó anyaggal, valamint kókuszból kinyert molekulákkal töltik fel. Hevítés hatására előbbiek természetes alapú polimerekké alakulnak. Ennek köszönhetően a fa újra megszilárdul.
A történelemben először nyomta le a megújuló energia a szenet az Egyesült Államokban
Az Egyesült Államokban egyre kevésbé látnak perspektívát a szénerőművek üzemeltetésében, ezzel párhuzamosan előretör a zöld energia. 2022-ben már több áramot termeltek megújuló energiaforrásból, mint szénből. A trend az előrejelzések szerint 2023-ban is folytatódni fog.
Eközben a kókuszmolekulák szilárdból folyékony halmazállapotúvá válnak, amikor energiát nyelnek el, majd ismét megszilárdulnak, amikor energiát adnak le. A folyamat nagyjából olyan, mint amikor a víz jéggé fagy, majd újra felolvad.
Ezzel az átmenettel szükség szerint fűthetjük vagy hűthetjük a házunkat. A kutatók szerint mivel a fa az átmeneti állapotok hatására fényáteresztővé válik, a jövőben az üvegházaknál is nagy hasznát lehetne venni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.