StarCrete néven készítették el a Manchesteri Egyetem kutatói azt az anyagot, amelyhez a felhasználás helyéül szolgáló égitesten található port, valamint burgonyakeményítőt és sót adtak. Így aztán a Holdon, Marson is építkezhetnek vele.
Több mint 50 évvel azután, hogy az ember először járt a Holdon, a tudomány már arra készül, hogy a Földet kísérő égitesten, illetve a szomszédján, a Marson is emberek telepedjenek le. A Hold- és Mars-bázis megépítéséhez többféle anyagot is tesztelnek a kutatók, egy ígéretes fejlesztés pedig most a brit Manchesteri Egyetemről érkezett.
A kutatók szerint egy általuk „kozmikus betonként” emlegetett anyagot fejlesztettek ki. Ez a StarCrete, ami a Marson található porból, valamint burgonyakeményítőből és sóból áll. A szakemberek szerint az anyag kétszer olyan kemény, mint a hagyományos beton, és könnyen felhasználható a világűrben való építkezéshez. Az eredményeiket az Open Engineering című tudományos lapban publikálták.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a StarCrete szilárdsága 72 megapascal (MPa), ami jóval túlszárnyalja a közönséges beton ezen tulajdonságát (32 MPa). A legjobb szilárdságot azonban akkor érték el, amikor holdpor jelentette az alapanyagot, ekkor 91 MPa-t értek el.
A tudósok számítása szerint egy zsák burgonya (25 kg) elég keményítőt tartalmaz féltonna kozmikus beton elkészítéséhez. Ebből 231 építőtéglát lehet kihozni. Emellett arra is rájöttek, hogy a magnézium-klorid vagy az emberi könny javítja az anyag szilárdságát.
Korábban emberi vért és vizeletet is vizsgáltak, mint lehetséges kötőanyag.
Aled Roberts, a Manchesteri Egyetem kutatója szerint a csapata által kifejlesztett StarCrete előállítása olcsó és egyszerű, emellett pedig praktikus is, ugyanis a keményítő mint étkezési alapanyag is ott lesz az űrhajósoknál.
A csapat a közeljövőben azon dolgozik majd, hogy még szilárdabbá tegye a StarCrete-et.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.