Tech hvg.hu 2023. március. 28. 04:03

Megmondta Bill Gates, mi az elmúlt évtizedek legfontosabb találmánya

Sok ember életét lehet vele megmenteni – véli az utóbbi évtizedek technológiai fejlődését jelentős mértékben befolyásoló Bill Gates a mesterséges intelligenciáról.

Bill Gates nemrég az egekig magasztalta a ChatGPT-t. Szerinte ez jelenleg a legfontosabb innováció, ami képes lehet arra, hogy megváltoztassa a teljes világot. Nem is csoda, hogy a Microsoft óriási összeggel szállt be az azt kifejlesztő OpenAI-ba.

A Microsoft társalapítója most egyet visszalépve a mesterséges intelligenciáról (MI) fogalmazta meg véleményét a GatesNotes blogján. Mint írta, a mesterséges intelligencia az elmúlt évtizedek legfontosabb technológiai előrelépésének tekinthető.

Szerinte az MI olyan jelentőségű, mint a mikroprocesszor, a PC, az internet vagy a mobiltelefon kifejlesztése volt. „Megváltoztatja az emberek munkavégzését, a tanulást, az utazást, az egészségügyi ellátást és az egymással való kommunikációt is” – fogalmazott Gates.

Bill Gates szerint jobb lesz 20 év múlva megszületni, mint eddig bármikor a történelemben

Bár rengeteg aggasztó trend van a világban, a pozitívumokat is látni kell, hogy a jövőnkről teljes képet kapjunk - foglalta össze Bill Gates, miért legyünk bizakodóak a jövővel kapcsolatban a jelenlegi nehézségek ellenére.

A Microsoft társalapítója elárulta, 2016 óta tartja a kapcsolatot az OpenAI fejlesztőivel. 2022-ben egy komoly feladatot adott a vállalatnak: készítsenek egy olyan robotot, ami képes letenni az Advanced Placement biológiai vizsgáját. (Az AP-vizsgák letétele Egyesült Államokban nagyobb esélyt biztosít a továbbtanuláshoz.) Gates kikötötte: a mesterséges intelligencia nem lehet kifejezetten a biológia témakörében kiképezve, általános MI-ként kell tudnia megoldania a feladatot. Az OpenAI rendszere néhány hónappal később az 50 megszerezhető pontból mindössze egyet elveszítve teljesítette a vizsgát.

Gates szerint a technológia megfelelő alkalmazásával életeket is lehet menteni az olyan országokban, ahol még mindig nagy a gyermekhalandóság. A szegény országokban ugyanis viszonylag kevés orvos van, ezért a vállukról hatalmas terhet vehet le egy olyan rendszer, ami segít nekik a gyógyításban.

Felhívta azonban a figyelmet arra is: a cégeknek nem az lesz az elsődleges érdekük, hogy ezekben az országokban élő embereken segítsenek, így erre kötelezni kell őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.