Tech hvg.hu 2023. március. 27. 00:03

Nem is az érdekes, hogy homokvihart érzékelt a James Webb űrteleszkóp, hanem az, hogy hol

A VHS 1256b jelű bolygó 40 fényévre van a Földtől, a távolság fényében igen meglepő, hogy a James Webb űrteleszkóp képes ellátni odáig, és igen fontos adatokat rögzített.

A NASA James Webb Űrteleszkópja ismét bizonyította, milyen komoly képességekkel bír. A szerkezet adatai szerint homokvihar kavarog egy olyan bolygón, ami mintegy 40 fényévnyire van tőlünk.

A Webb képes arra, hogy megfigyelje a bolygók légkörét. Ahogy az idegen bolygó csillaga által kiadott fény áthalad a planéta légkörén, a szerkezet a csillagfény teljes infravörös spektrumát képes rögzíteni. A különböző fényspektrumok különböző elemeknek felelnek meg, így a Webb pontosan meg tudja mutatni a csillagászoknak, hogy milyen gázok és anyagok vannak a bolygó légkörében.

Ebben az esetben az idegen bolygó a VHS 1256b, amelynek felhői apró homokszerű szemcsékből (szilikátokból) állnak. Beth Biller, az Edinburghi Egyetem tudósa szerint ezek olyan aprók, mint a füst részecskéi. Mint mondja, ugyanilyenek az ottani felhők is, csak melegebbek, mivel egy fiatal planétáról van szó. Nagyjából annyira melegek, mint egy gyertya lángja – nyilatkozta a BBC Newsnak.

Találtak egy idegen bolygót, aminek nem volna szabad léteznie

Az amerikai Carnegie Tudományos Intézet kutatói szerint a nemrég felfedezett TOI-5205b jelű exobolygó egy Jupiter méretű gázóriás, ami egy nagyon kicsi csillag körül kering.

A légkör legfelső részén már jóval nagyobb a forróság, ott a felhők 812 Celsius-fokosak lehetnek. A Webb vízre, metánra, szén-monoxidra és szén-dioxidra utaló jeleket is észlelt, ami „a legtöbb molekula, amit egy Naprendszeren kívüli bolygón sikerült észlelni”.

NASA / ESA / CSA

A VHS 1256b egyébként egy szuper Jupiter, ami 12–18-szor nagyobb, mint a Naprendszer Jupitere. A planéta két csillag körül kering, a keringési ideje nagyjából 10 ezer év – ennek oka, hogy a távolság a két csillag és a bolygó között akkora, mint a Nap-Pluto távolság négyszerese.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.